Pro děti s těžkým životním osudem je tábor velká událost. Ilustrační foto

Pro děti s těžkým životním osudem je tábor velká událost. Ilustrační foto | foto: archiv Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy

Rakovník uspořádá tábor pro děti bez rodičů

  • 0
Do střediska ve Skryjích pojedou na podzim táborníci, kteří by se jinak na rekreaci dostávali jen stěží. Užít si opožděné prázdniny vyrazí děti s nelehkými životními osudy, které přišly o své rodiče.

Již popáté se v létě ve Skryjích konal tábor pro děti, jejichž rodiče nemají na to, aby své děti poslali na prázdniny. Rakovnická radnice, které rekreační středisko ve Skryjích patří, se teď rozhodla uspořádat i tábor podzimní.

Do přírody však tentokrát pojedou děti, které rodiče vůbec nemají nebo o které se jejich rodiče nemohou či nechtějí starat. "Komplex nedávno prošel rekonstrukcí, a je tak možné ho využívat během celého roku. Napadlo nás tedy uspořádat další tábor v době podzimních prázdnin," uvedl rakovnický mluvčí Jan Polák.

O letní tábory je v Rakovníku velký zájem. "V evidenci máme přes dva tisíce spisů, některé rodiny mají i šest dětí. Všechny samozřejmě na tábor vzít nemůžeme," řekl již dříve vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Luboš Kejla.

Tábor pomůže dětem i odborníkům

Pracovníci odboru pracují s rodinami i dětmi celý rok, mají tak vytipované ty děti, které pomoc nejvíce potřebují. Na podzimní tábor tentokrát pojedou děti, které jsou z různých důvodů v poručenství a pěstounské péči.

"Některým rodiče zemřeli, o další děti se jejich rodiče nestarají, máme tu i případy dětí, na kterých byl vlastními rodiči spáchán nějaký trestný čin," vypočítal Polák.

Malý počet zaručí velkou pozornost

Na rozdíl od dětí, které se účastní letního tábora, se tak nejedná o jedince žijící na hranici životního minima, ale s životními osudy, které jsou často ještě mnohem složitější. Aby mohla být dětem věnována větší pozornost, pojede jich na tábor jen dvanáct.

"Jedním z cílů je samozřejmě možnost odborníků pracovat s dítětem mimo běžné prostředí a mít tak větší prostor pro ovlivnění jeho návyků a chování. Jde nám ale hlavně o to, aby se děti doma nenudily a využily čas mimo školu smysluplně," dodal Polák.

Během tábora lze podle něj poznat chování dětí i v jiných situacích, než jsou sociální šetření v rodině, ve škole a u vyšetřujících a soudních orgánů. Na tábor pojedou děti ze třetí až sedmé třídy základní školy.

"Dítě musí samozřejmě zvládnout běžný provoz tábora. Také nemůžeme přijmout zodpovědnost za děti, které musí brát psychofarmaka a jsou pod dohledem specialistů nebo mají závažné výchovné problémy. Tím ale nemyslím například dvojku z chování," konstatoval Kejla.

Tábor zaplatí město

Děti na táboře poznají okolí obce Skryje a podle počasí se zapojí do celé řady sportovních či výtvarných činností a soutěží. Vedoucími budou stejně jako na letním táboře zaměstnanci odboru sociálních věcí a zdravotnictví rakovnické radnice.

Akci hradí z vlastní kapsy město Rakovník. "Na letní tábor jsme dostali příspěvek od kraje, podzimní hradí ze svého plně město," dodal Polák. Kromě běžných nákladů s provozem komplexu ve Skryjích rada města na tábor vyčlenila z rozpočtu dalších deset tisíc korun.