David Rath v době, kdy byl ještě středočeským hejtmanem.

David Rath v době, kdy byl ještě středočeským hejtmanem. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Rok po Rathově zatčení na hejtmanství stále působí jeho spolupracovníci

  • 6
Lidé, kteří byli blízkými spolupracovníky bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jsou rok po jeho zatčení zpátky na krajském úřadě. Alespoň někteří. A to i přesto, že nové vedení kraje vyhlásilo, že je nutné se od jména David Rath jednoznačně odstřihnout. Dnes návrat "jeho lidí" obhajuje.

Dlouhá léta zaznívala jejich jména nejčastěji v souvislosti s hejtmanem Davidem Rathem. Jeho asistentky, mluvčí, jeho náměstků. Krajská politika je přitom i nadále s mnoha z nich spojena. A i ti, kteří po Rathově zatčení ze scény zmizeli, se teď tiše vrací.

Když před rokem za Davidem Rathem zapadla vrata vazební věznice, tvrdila středočeská ČSSD, že nejdůležitější je kraj "očistit". Rok poté je zřejmé, že se to příliš nepovedlo. Jako důkaz stačí pár jmen.

Například někdejší šéfka krajské sekce veřejných zakázek Johana Novotná pracuje dnes ve vedení kolínské nemocnice. Exhejtmanova mluvčí Berill Mascheková zase pomáhá kraji s propagací.

"Pokud se ptáte na bývalou mluvčí Maschekovou, pak já se ptám, jestli měla ona odpovědnost za svého šéfa," brání se současný hejtman Josef Řihák.

Stejně tak ředitel nemocnice v Kolíně Petr Chudomel nevidí v minulosti své nové ekonomické náměstkyně Novotné problém. Ani v tom, že si ji vybral bez výběrového řízení. "To já nikdy u svých náměstků nedělám," vysvětlil.

Krajské radní pro zdravotnictví Jiřině Fialové řekl, že si ji vybral proto, že je výborná ekonomka. "Navíc dodal, že zakázky v nemocnici na starosti rozhodně mít nebude," doplnila Fialová.

Neodstřihli se, kritizuje vedení kraje ODS

A další příklad: stávající mluvčí kraje Nicole Mertinová, která dělala zatčenému exhejtmanovi poslaneckou asistentku. Na kraj ji po volbách přivedl sám Řihák.

Míní, že mu to nemůže ublížit stejně jako to, že se v nové krajské radě nezbavil Rathových blízkých spolupracovníků Marka Semeráda, Marcela Chládka a Miloše Petery - všichni tři jsou Řihákovi náměstci, nymburský starosta a šéf středočeské ČSSD Petera je dokonce hejtmanovým statutárním zástupcem.

"Pro mě je to signál, že se Řihák neodstřihl od minulosti, jak tvrdí, a Rathovi lidé mají stále na kraji vliv," komentovala situaci bývalá opoziční zastupitelka za ODS Dagmar Nohýnková.

Komunisté, kteří si po volbách vyjednali na kraji poměrně silnou pozici a mají v radě čtyři z jedenácti křesel, své koaliční partnery obhajují. "Lidé by se neměli soudit podle svého okolí, ale až tehdy, pokud něco špatného sami udělají. I když může být pozdě," uvedla Fialová.

Bušina se do politiky nevrátí, dal se na akademickou dráhu

Politolog Pavel Šaradín neočekává, že by sociálním demokratům spojení s Rathovými lidmi ještě mohlo ublížit. "Už poslední volby ukázaly, že lidé na to takřka neslyšeli a sociální demokraté v kraji opět vyhráli," vysvětlil. "Nás může poškodit spíše to, když budeme zadlužovat kraj nebo jinak špatně hospodařit," reagoval Řihák.

Jeho pevný postoj ale nabourává osud Zuzany Moravčíkové. Právě ji Rath po zatčení pověřil vedením hejtmanství. V loňských krajských volbách se někdejší náměstkyně pro majetek dostala díky preferenčním hlasům ze sedmého místa kandidátky hned za lídra Řiháka. Místo v radě jí však nový hejtman nenabídl. Podle kuloárních informací právě kvůli jejímu spojení s Rathem.

Tak razantní konec zaznamenal z Rathových blízkých snad už jen jeho poradce a investiční náměstek středočeských nemocnic Filip Bušina. "Z práce v politice jsem vyléčený," tvrdí dnes. Dal se na akademickou dráhu. Čeká ho také soud kvůli obvinění z daňových deliktů.