Majitel nemocnice v Berouně se cítí znevýhodněný. Nemá prý šanci požádat o evropské peníze.

Majitel nemocnice v Berouně se cítí znevýhodněný. Nemá prý šanci požádat o evropské peníze. | foto: Jan Rasch, ČTK

Rathův úřad prý znevýhodňuje malé soukromé nemocnice, posoudí to soud

  • 2
Majitel dvou soukromých nemocnic ve středních Čechách, v Berouně a Hořovicích, žaluje Středočeský kraj. Kraj podle něj podporuje pouze jím zřizované nemocnice a diskriminuje malé privátní. Ty prý nemají možnost žádat o evropské dotace. Svoji stížnost proto poslal i Evropské komisi.

Majiteli soukromých nemocnic na Berounsku vadí, že do těch krajských proudí evropské i státní peníze. Před pár dny podal žalobu k Městskému soudu v Praze a už před několika měsíci poslal stížnost k Evropské komisi, která se jí nyní zabývá. Stížnost dostalo i ministerstvo pro místní rozvoj, které je národním orgánem pro koordinaci evropských peněz.

„Nejsme Rathovi poddaní, nemůže si dělat, co chce,“ tvrdí majitel nemocnic Řek Sotirios Zavalianis, který v souvislosti s Rathem rád používá spojení arogance moci.

„Třeba bychom při žádosti o dotaci neuspěli, třeba bychom vypracovali projekt, ale pak by nám nic nedali. A v tom je ta jeho arogance, nedá nám ani možnost, abychom to zkusili,“ dodává.

Strategie kraje: podpora krajských nemocnic

Ministerstvo pro místní rozvoj už jednou kraj upozornilo, že se, až na jednu výzvu, zaměřuje jen na vybranou část žadatelů. Další výzvy měly být otevřenější, ale opět nebyly.

„Peněz je omezené množství a upřednostňujeme princip koncentrace. Shromažďujeme prostředky tam, kde mají největší přínos pro regionální rozvoj a danou oblast. V tomto případě vycházíme z páteřní sítě nemocnic, kam jde většina prostředků,“ oponuje ředitel Úřadu Regionální rady Tomáš Novotný.

Právě tento orgán dotace rozděluje, předsedou jeho výboru je ale krajský hejtman. „Snažíme se zajistit péči v nemocnicích, které nám zbyly,“ říká středočeský náměstek pro oblast zdravotnictví Zdeněk Seidl. Ačkoli sám by do páteřní sítě nemocnic zapojil ještě mělnickou a hořovickou.

Chceme, aby kraj hrál fér

Novotný nepovažuje Zavalianisovu stížnost za oprávněnou a nemá strach, že by Evropská komise potvrdila pochybení úřadu. Souhlasí s ním i analytik legislativy Evropské unie Ondřej Krutílek.

„Programové dokumenty, na jejichž základě se dotační výzvy vypisují, komise schvaluje. Je otázka, zda by přiznala chybu a podřízla si tak pod sebou větev,“ míní Krutílek.

Větší šanci uspět má podle něj žaloba kvůli údajně protiprávní podpoře krajských nemocnic přímo z rozpočtu kraje, která by mohla být vyhodnocena jako veřejná podpora v rozporu s evropskou legislativou.

„Když veřejný subjekt nedává možnost soutěže, je to diskriminace nejvyššího kalibru. Nechceme, aby kraj platil pokutu, ale aby s tím přestal, srovnal podmínky a aby se dostalo i na obyvatele Berounska,“ tvrdí Pavel Černý ze společnost EuroPace, která se zabývá veřejnými zakázkami a Zavalianisovi s případem pomáhá.