ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Omluvte se, žádá ombudsmanku ředitelka školy, která neschválila hidžáb

  • 270
Omluvte se, nebo podáme žalobu, vyzývá veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou ředitelka pražské zdravotnické školy, která studentkám zakázala nosit muslimské šátky. Ombudsmanka se totiž nedávno postavila na stranu studentek a opatření školy označila za diskriminační.

Kauza kolem zákazu muslimských šátků na střední zdravotnické škole v pražské Ruské ulici se táhne už rok. Známý pražský advokát Oldřich Choděra teď dokonce kvůli ní chystá žalobu na veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou.

Školu loni v září opustily dvě žákyně muslimského vyznání s tím, že jim nebylo dovoleno nosit ve třídě šátek zvaný hidžáb jako symbol islámu. Na podnět Organizace pro pomoc uprchlíkům se do věci vložila ombudsmanka Anna Šabatová, která postoj školy vyhodnotila jako diskriminaci (čtěte zde)

Advokát Choděra je však přesvědčen, že ombudsmanka překročila pravomoc.

Minulý měsíc nabídl ředitelce školy Ivance Kohoutové bezplatné právní služby. V dopise, který jeho kancelář v úterý odeslala do Brna, advokát požaduje pro Kohoutovou omluvu.

„Paní Šabatová jako státní orgán nemůže paní ředitelce nic doporučovat. Stejně jako nemůže chtít, aby změnila školní řád. Pokud se neomluví a setrvá na svém postoji, podáme žalobu,“ sdělil v úterý MF DNES Choděra.

Problém byl jinde, říká ředitelka

Ředitelka Kohoutová ubezpečuje, že šátky sehrály zástupnou roli. Podle ní žákyně nebyly vyloučeny, ale zanechaly studia na vlastní žádost. Hlavní problém byl v tom, že škole nedodaly požadované doklady - povolení k pobytu v Česku a doklad o absolvovaném základním vzdělání.

Anna Šabatová vyčká podle své mluvčí Ivy Hrazdílkové s vyjádřením, až bude mít Choděrův dopis na stole, a bude komunikovat přímo s odesílatelem.

„Ředitelka Kohoutová má k dispozici kompletní zprávu z našeho šetření. Nevím, proč s ní veřejnost neseznámila,“ dodala mluvčí.

Kauza rozdělila politiky i veřejnost. Podle oponentů Šabatové, převážně z řad pravicových politiků, nešlo v tomto případě o lidská práva, ale o zdravý rozum. Zastánci ombudsmanky kritikům naopak vytýkají laciný populismus.