Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

Referendum v Praze 1 o hazardu je neplatné, hlasovalo málo lidí

  • 24
Referendum o zákazu hazardu v Praze 1 není závazné. Hlasovat v pátek přišlo jen 6,4 procenta voličů, informovala mluvčí městské části Veronika Blažková. Přípravný výbor v referendu požadoval zákaz videoloterijních terminálů a jiných elektronických her, zachovaná by byla jen klasická kasina s živou hrou.

Aby byl plebiscit pro radnici závazný, musí se zúčastnit 35 procent lidí, což je v této městské části asi 7 500 lidí.

„Toto referendum je neplatné. Bylo by potřeba více než pětkrát tolik hlasů, aby bylo závazné,“ řekla ČTK mluvčí. Pro zákaz bylo 1 347 lidí, proti 33. Výsledek referenda bude předložen prvnímu řádnému zastupitelstvu městské části.

Iniciátoři chtěli referendum spojit už s říjnovými komunálními volbami, zastupitelstvo však termín včas neschválilo.

Městská část chtěla po svých obyvatelích odpověď na otázku, zda souhlasí s úplným zákazem heren a kasin v centru hlavního města.

Otázka referenda

„Souhlasíte s tím, aby Městská část Praha 1 učinila veškeré kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her, zejména výherních hracích přístrojů a interaktivních videoloterijních terminálů a jiných obdobných přístrojů uvedených v § 2 písm. e), g), j), l), m) bodu 2 a n) a § 50 odst. 3 zákona o loteriích a jiných podobných hrách, a to na celém svém území?“

Lístky dostanou lidé až v hlasovacích místnostech. 

Hlasuje se křížkem v příslušném rámečku – označí se tedy předtištěná odpověď „ano“, nebo „ne“. Pokud občan neoznačí žádnou odpověď, zdržel se hlasování.

Na území městské části nemá nyní povolení žádná herna. „My jsme v roce 2013 zrušili téměř všechny herny, ponechali jsme pouze kasina. Většina z nich je navíc hotelového typu, kam chodí především bohatší vrstvy,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Incidiátoři chtěli po radnici, aby referendum vypsala už na termín říjnových komunálních voleb.

Zastupitelstvo se ale sešlo až o několik dní později, proto vypsání termínu nestihla. To aktivisté kritizovali. Tvrdili, že posunutí termínu bylo účelové.

Podle nich nyní radnice o referendu nedostatečně informovala. „Radnice u referenda radnice nedělá žádnou propagační či informační kampaň. Do schránek lidem nic nešlo, žádné plakáty, žádné dopisy,“ tvrdí zmocněnec pro přípravu referenda Ondřej Černoš.

„Referendum prezentujeme, jak můžeme: na úřední desce, na webu. Stojí nás milion korun, který bereme z rozpočtové rezervy. Nebudeme utrácet další peníze, abychom vedli masivní kampaň,“ reaguje Lomecký.

Všechna dosavadní referenda o zákazu hazardu na území pražských městských částí skončila nezdarem.