Poprvé v historii Mladé Boleslavi budou lidé rozhodovat v referendu. (Ilustrační snímek)

Poprvé v historii Mladé Boleslavi budou lidé rozhodovat v referendu. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lidé v Boleslavi rozhodnou v referendu o osudu místní teplárny

  • 2
Na obyvatelé Mladé Boleslavi čeká novinka, sami totiž v referendu rozhodnou o prodeji části místní teplárny Centrotherm. Historicky první referendum vyhlásil primátor Boleslavi Raduan Nwelati s tím, že město chce prodat 49 procent teplárny soukromé firmě. Dalších 30 procent akcií nabídli ke koupi obyvatelům.

Jaký byl zájem, dlouho tajili. Nwelati přiznal, že se přihlásilo asi jen padesát lidí, a tak se vrátili k variantě, že město bude vlastnit 51 procent.

Referendum je výsledkem toho, že někteří obyvatelé nesouhlasí s prodejem a podepsali se pod petici. Tu zorganizovala před několika týdny opoziční ČSSD. Do poloviny srpna nasbírali čtyři tisíce podpisů, stačilo jich 3 300, aby se mohlo referendum vyhlásit.

Ovšem předpokládali, že termín bude v říjnu, kdy se budou konat krajské a senátní volby. Nwelati však oznámil datum 18. září od 20 do 22 hodin. To se ale opozici nelíbí.

"Je záměr, udělat to velmi rychle. Primátor se nesmírně bojí, že pokud by se konalo paralelně s krajskými volbami, tak by přišli i lidé, kteří s ním nesouhlasí a ve volbách by ho to poškodilo," řekl zastupitel z ČSSD Robin Povšík.

Podle něj se i zbytečně utratí statisíce. "Bývalo by to nestálo téměř ani korunu, takhle to vyjde na skoro milion korun z městské kasy," upozornil Povšík.

Podle primátora Raduana Nwelatiho to ale později nelze. "V usnesení zastupitelstva mám za úkol předložit návrh řešení do 30. září a poslední zastupitelstvo, které je do tohoto data, je 20. září. Musím znát rozhodnutí obyvatel, zda s tím souhlasí, nebo nesouhlasí," vysvětlil.

Nwelati ve čtvrtek zveřejnil i jméno investora. Dříve se spekulovalo o společnosti ČEZ. Zájem má ale rakouská firma Brantner, která už působí ve společnosti Compag. Ta se stará o úklid ve městě. Nabízí 122 milionů korun. "Je to náš dlouholetý partner v jiné městské společnosti, kde je poměr obráceně, my máme 49 a oni 51 procent," poznamenal Nwelati.

Prodat část Centrothermu chce vedení radnice proto, aby se zlepšilo její hospodaření a slibují zlevnění tepla. "Možná se zdá nelogické, proč by vstup strategického partnera měl snížit cenu, ale umožní to větší rozvoj společnosti. Pokud se připojí víc domácností, cena se rozloží a je levnější," dodal Nwelati. Ani tomu opozice nevěří a obává se zdražení.

Centrotherm dodává teplo 80 procentům obyvatel. Peníze z prodeje by se utratily na opravy silnic.