Lidé, kteří k referendu přišli, byli v drtivé většině proti prodeji Centrothermu. (Ilustrační snímek)

Lidé, kteří k referendu přišli, byli v drtivé většině proti prodeji Centrothermu. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé v referendu odmítli privatizaci firmy dodávající teplo. Je to málo

  • 11
V Mladé Boleslavi řeší otázku prodeje části městské společnosti Centrotherm, která dodává místním lidem teplo. Ti se sice v referendu vyslovili v drtivé většině proti, ale hlasovat jich přišla pouze pětina. Aby byly výsledky závazné, muselo by jich být minimálně 35 procent. V privatizaci se tak bude pokračovat.

Úterního referenda o prodeji části Centrothermu, které iniciovala opoziční ČSSD, se zúčastnilo jen dvacet procent voličů. Z těch, kteří k historicky prvnímu místnímu referendu ve městě přišli, bylo 274 pro prodej, 6 256 proti.

Město proto chce, aby privatizační proces běžel dál. "Referenda se zúčastnila méně než čtvrtina voličů, je tedy neplatné a my budeme pokračovat v projektu snížení ceny tepla tím, že umožníme vstup strategického partnera," řekl primátor města Raduan Nwelati (ODS).

Opoziční ČSSD se však obává opaku, tedy zvýšení ceny tepla. A více než šest tisíc odmítnutí prodeje od místních obyvatel považuje za úspěch. "Vedení Mladé Boleslavi ztratilo morální právo prodat Centrotherm. Proti záměru primátora se postavilo 95 procent všech, kteří přišli," uvedl zastupitel Robin Povšík (ČSSD).

Více než šest a půl tisíce lidí, to je téměř polovina těch, kteří v Mladé Boleslavi v roce 2010 volili v komunálních volbách. Tehdy jich bylo 14 182 z celkového počtu 33 055 voličů.

"Občanská společnost v Mladé Boleslavi obecně není moc aktivní. Už to, že se lidé vůbec odhodlali přijít, je velký úspěch. Šest tisíc hlasů v roce 2010 stačilo ke zvolení všech zastupitelů. Jen primátor a jeden jeho náměstek dostali víc než šest tisíc hlasů," připomněl David Hradiský, který k úternímu referendu přišel.

Nepřišli, takže souhlasí, míní primátor

"Ta druhá polovina voličů, která hlasovat nepřišla, mohla být pro. Opozice referendum prezentovala jako stop prodeji. Kdyby ho většina lidí nechtěla, přišla by. Předpokládám tedy, že ti, co nepřišli, s městem souhlasí," reagoval primátor Nwelati.

Město tedy pokračuje v plánu prodat podíl společnosti. Původně chtělo část akcií nabídnout obyvatelům, ale ti o to neměli zájem. Nechá si tedy 51 procent a 49 prodá, zřejmě rakouské firmě Brantner, majoritnímu vlastníkovi společnosti Compag. Z prodeje by město mělo získat 122,5 milionu korun.

"Peníze půjdou do rozpočtu města do kapitoly investic, jako jsou silnice, chodníky, krytý bazén, školka. Na provozní výdaje nepůjde ani koruna," dodal Nwelati.