Referendum o třídírně odpadu v Mníšku je neplatné. Přišlo málo lidí

  • 6
Obyvatelé Mníšku pod Brdy měli v pátek odpoledne možnost vyjádřit se k plánované stavbě třídírny odpadu a spalovny ve městě. Protože však k urně nepřišlo zákonem stanovených 35 procent oprávněných voličů, je referendum neplatné. Většina těch, kteří hlasovali, však záměr třídičky ani spalovny nepodpořila.

Referenda, jehož cílem bylo zjistit, zda stavbu podporuje nejen město, ale i občané, se zúčastnilo něco málo přes 31 procent voličů.

"Zákon říká, že aby hlasování bylo platné, musí se dosáhnout pětatřicetiprocentní účasti všech osob oprávněných hlasovat. V případě pátečního referenda se tohoto čísla dosáhnout nepodařilo, proto je hlasování neplatné," vysvětlil mluvčí města Miloš Navrátil.

Jak se hlasovalo v referendu

Počet oprávněných voličů: 3953

Účast: 1262

Pro třídičku: 162

Proti: 1073 (86 procent)

Neplatné: 8

Pro spalovnu: 27

Proti: 1201 (96 procent)

Neplatné: 14

Co se bude dít dál, nyní musí rozhodnout rada a zastupitelstvo. "Zda se referendum bude opakovat záleží na rozhodnutí rady a usnesení zastupitelstva," podotkl Navrátil.

Miliony ročně do kasy města

Třídírnu chce v tamním průmyslovém areálu vybudovat soukromá firma provozující překladiště odpadů. Někteří lidé však mají ke stavbě výhrady. Bojí se znečištění vod, zvýšeného hlučnosti i kamionové dopravy. 

"Referenda jsem se neúčastnil, vrátil jsem se pozdě z práce. Myslím si ale, že by třídírna neměla stát takhle blízko města. Není to vhodné pro životní prostředí. Sice tvrdí, že bude opatřena kvalitní filtrací, ale nevěřím, že by nedocházelo ke znečišťování," myslí si jeden z obyvatel Mníšku Jiří Haas.

Podle starosty Mníšku Petra Digrina splnil investor před třemi lety splnil všechny podmínky, které mu Mníšek nastavil. 

"Schvaloval ji i krajský úřad a inspekce životního prostředí. A vznik třídírny jsme konzultovali i s ekologickými organizacemi," uvedl starosta. Městu by z ní navíc prý každý rok plynulo několik milionů korun a zaměstnala by až čtyřicet lidí (více čtěte zde).

Podle slov Miloše Navrátila by město mělo za povinnost řídit se výsledky referenda, pokud by bylo platné.

"Stavební úřad sice vydal stavební povolení, vydané rozhodnutí ale ještě nenabylo právní moci. Ještě se proti němu může kdokoli odvolat," tvrdí mluvčí. "Kdyby se lidé v referendu vyslovili, že třídírnu nechtějí, muselo by se město jejich názorem řídit a odvolat se," doplnil.