Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Na Žižkově v sobotu znovu vyroste barikáda, válčit budou stovky lidí

  • 1
Na pražském Žižkově se o víkendu bude v rámci připomínky 70 let Pražského povstání znovu bojovat. Při této příležitosti tam znovu vyroste barikáda, válčit po dobu dvou hodin budou zhruba čtyři stovky lidí. Půjde o největší akci tohoto typu v Praze.

Paradoxně to byli nacisté, kdo už v dubnu 1945 začal v Praze se stavbou barikád. Ty německé měly původně sloužit jako ochrana před blížícími se Spojenci. Nakonec je však využili ve svůj prospěch obránci Prahy, kteří takřka za dva dny vybudovali v ulicích metropole přes dva tisíce vlastních barikád.

Jedny z vůbec nejprudších bojů se odehrály na žižkovské Pražačce, kde měly za okupace svá kasárna oddíly SA. Právě tyto jednotky nejvíc vzdorovaly a odmítaly do poslední chvíle kapitulovat.

A na Žižkově si sedmdesátileté výročí Pražského povstání lidé připomenou mimo jiné rekonstrukcí bitvy na barikádách.

„Půjde o největší akci tohoto typu v Praze a jednu z největších v celé zemi, co se týče počtu lidí i techniky,“ zve na sobotní akci mluvčí třetí městské části Stanislav Kněnický.

Tank, který ukořistili povstalci

Boje v Prokopově ulici u Havlíčkova náměstí propuknou ve 14 hodin. Na barikádách budou dvě hodiny válčit zhruba čtyři stovky lidí.

Bojová ukázka bude komentovaná, všichni zájemci tak budou mít stále přehled o tom, co se na bojišti právě děje a jaké zbraně či obrněné stroje jsou v akci. Ulicemi se budou rozléhat výbuchy, zvuky střel a diváci se dočkají také plamenů. Kromě pěšáků se do bojů zapojí i některé armádní vozy a další vojenská technika.

Po bitvě vojáky i pražskou domobranu čeká nejprve nástup a poté slavnostní pochod, při kterém ukážou publiku své kostýmy a zbraně. Kromě nich toho však na místě bude k vidění mnohem více.

„Už od pátečního poledne až do sobotních dvanácti hodin si lidé budou moci na Havlíčkově náměstí prohlédnout výstavu lehké i těžké vojenské techniky,“ popisuje zástupce starostky Prahy 3 Alexander Bellu (ODS).

Na místě bude stát například symbol osvobození, sovětský tank T 34/85. Tento typ byl prvním sovětským armádním vozidlem, které v roce 1945 přijelo do hlavního města.

Z německé techniky se zájemci mohou těšit na německý těžký stíhač tanků Jagdepanzer 38 Hetzer. Právě ten totiž během květnové revoluce ukořistili čeští povstalci Němcům a vyrazili s ním na pomoc do centra města, konkrétně pak Českému rozhlasu.

„Na stíhač tanků povstalci namalovali československou vlajku a nápisy Čs. rozhlas. Dostali se do kulometné palby německého tanku. Zemřelo přitom několik vlastenců. Jejich jména jsou napsána na blatnících vozidla,“ říká Stanislav Kněnický s tím, že účastníci sobotní akce se dozvědí i další informace z Pražského povstání.

Na Havlíčkově náměstí bude od zítřka až do sobotního poledne stát také polní velitelství wehrmachtu, lazaret či zubní ordinace německé armády. Vystaveny tady budou také dobové uniformy, zbraně či například vybavení německých parašutistů.

Kromě bojových ukázek a expozice válečných strojů a vybavení chystá radnice Prahy 3 na sobotu také symbolické odhalení pamětních desek právě na žižkovské Pražačce, kde před 70 lety zahynula řada tehdejších obyvatel čtvrti. Akce se zúčastní také pamětníci konce 2. světové války v Praze.