Radek Labuťa před lety pro muzeum mamuta stvořil. Teď mu dává pořádně do těla.

Radek Labuťa před lety pro muzeum mamuta stvořil. Teď mu dává pořádně do těla. | foto:  František Vlček, MAFRA

Mamut z Národního muzea hubne. Jeho model byl příliš tlustý a ramenatý

  • 5
Redukční dietu drží dnes kdekdo. Zcela nečekaně začal hubnout i známý mamut. Lépe řečeno jeho polystyrenový model v životní velikosti z Národního muzea. Paleontologům se totiž chlupatý chobotnatec zdál moc velký a příliš při těle. A proto ho teď v rámci rekonstrukce muzea jeho autor zeštíhluje.

Radek Labuťa, který v roce 2006 pro muzeum mamuta stvořil, mu v depozitářích Národního muzea v Horních Počernicích dává pořádně do těla.

"Vyjmul jsem mu celý panel zevnitř těla, půl metru na šířku, takže mamutovi docela zmizela ramena. To byl hodně nepřesný fyzický rys," ukazuje Labuťa na obnaženém modelu výraznou změnu a dál brousí polystyrenové boky, aby byly útlejší.

V příštích pár měsících přijde čtyřmetrový mamut taky o zbytečně baculaté pozadí, o poznání svalnatější a vypracovanější budou i nohy. Jako po opravdové liposukci. "I když pod novou srstí to stejně nebude vidět," prohodí autor modelu, celý zaprášený od rozdrcených polystyrenových kuliček.

Těch jsou nyní v mamutově stáji hotové závěje. Až se v nich téměř ztrácí všechny jeho součásti - mohutná hlava s typickým hrbolem, zahnutý chobot i sádrové kly. "I ty budu muset upravit. Udělám mu konečně pořádné radlice," plánuje si Labuťa, jak vylepší mamutův výraz.

Až bude tělo hotové, dostane zvíře i nový kožich. Ten starý, opelichaný a umolousaný už je nepoužitelný. "Byl přilepený přímo na polystyren, takže jsem musel srst celou oškubat. Všechno šlo do odpadu," líčí specialista na paleontologické modely.

Po rekonstrukci se mamut vrátí do hlavní budovy muzea

Do konce roku bude chundelatý obr jako nový. I když obr... Jak připomíná kurátor paleontologického oddělení Národního muzea Jan Wagner, naše představy o "mamutích" rozměrech těchto zvířat jsou hodně přemrštěné.

"I když některé druhy dosahovaly až do výšky čtyř metrů a vážily i osm tun, většina byla jen o málo větší než dnešní slon indický," vysvětluje Wagner, jehož pracovna je nedaleko dílny, v níž Labuťa předělává svého svěřence.

Může proto kdykoliv přijít a dohlédnout, jestli už mamut opravdu připomíná originál z doby ledové. Ostatní zájemci se musí spokojit se záznamem na muzejním zpravodajském webu Muzeum3000.cz. To je také jediné místo, kde zatím lidé mamuta uvidí.

"Později se opět stane součástí naší expozice v hlavní budově," slibuje mluvčí muzea Ivana Havlíková, že po rekonstrukci historické budovy Národního muzea tu najde vylepšený mamut své stálé místo.