Holešovická tržnice projde rekonstrukcí a stane se líhní umělců

  • 17
Pražská tržnice v Holešovicích získá novou podobu. Během několika let by měly projít rekonstrukcí chátrající výstavní haly, vodárenská věž nebo bývalá burza masa. O tom, jakým směrem se proměna tržiště bude ubírat, se má rozhodnout do konce roku.

Tržnici v Holešovicích vyhledávají Pražané kvůli její atmosféře už dlouhé roky. Do bývalých jatek míří za dobrým jídlem, kulturou nebo pro oblečení. Některé budovy v areálu ale už delší dobu chátrají, nebo jsou dokonce v havarijním stavu.

„Areál trochu zamrzl v čase a nyní dospěla doba, aby se s ním začalo něco dít,“ říká jeden z pěti správců tržnice, Karel Král.

Podrobný plán sice zatím není hotový, spolupráce správců a magistrátu je teprve v začátcích, MF DNES se ale už nyní podařilo zjistit, jaké změny by v památkově chráněném areálu mohly nastat.

Nově se plochy rozdělí na čtyři pomyslné části - farmářské a rukodělné trhy, gastronomii, velkoobchod a pro kulturní a sportovní vyžití.

„Musíme se zaměřit na komunikace, sítě, kanalizace, nedostatečnou tepelnou izolaci, střechy,“ vyjmenoval pro MF DNES Král.

Důležité přitom bude zachování původní podoby. Už teď je jisté, že se opravy budou týkat dvou historicky nejcennějších budov, které jsou ve špatném technickém stavu.

První z nich je hala 4, bývalá burza masa, jejíž poslední plánovanou obnovu v roce 2002 zhatily povodně. Budova je prázdná a chátrá. Na první pohled ale není poznat, proč nevyhovuje provozu. Je stále zachovalá, dřív se tu prodávalo maso poražené na jatkách. Zdobí ji znaky měst, které dřív byly na burze zastoupeny.

Hned za rohem, v další místnosti, už je ale všechno jinak - na zemi leží suť, jsou zde trouchnivějící trámy i trhliny ve zdech. „Je to trochu Potěmkinova vesnice,“ říká Král.

Opravy této budovy vyjdou přibližně na 50 až 80 milionů korun a nad účelem jejího využití se bude teprve diskutovat. Druhou chráněnou budovou je vodárenská věž. V ní by mohla fungovat kavárna či čajovna, i kvůli hezkému výhledu na okolí.

Dalšího vylepšení by se mohlo dočkat také takzvané „srdce tržnice“, zeleninové tržiště. „Momentálně je naplno vytížené, přemýšlí se proto o jeho rozšíření do vedlejší ulice,“ říká Král.

Líheň umělců

Vůbec největší novinkou je zatím plánovaná líheň umělců, kterým by mohla připadnout čtyřpatrová hala 40. O této možnosti správci diskutovali s primátorkou Prahy Adrianou Krnáčovou minulý týden, rozhodnou se má do několika týdnů. Usadit by se tu mohli umělci z uskupení Signal či sdružení Containall.

„Tržnice by měla primárně splňovat svou tržní funkci, ale vhodné doplnění o další funkce lokalitu více zatraktivní,“ domnívá se mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Další z možností, jak předělat stávající trhy, je jejich odstranění a vytvoření bulváru se stromy a lavičkami. Tímto směrem se ale správce nechce vydat.

„Dovedu si spíš představit, že se počet stánků zredukuje, budou prosklené, získají novou podobu. Budou v nich služby, doplňkový prodej,“ říká Král.

Líbí se mu myšlenka toho, že život na tržnici bude kontinuální. „Ať už dopoledne jako trhy, přes den jako obchody a večer jako kultura, mezitím umělci,“ říká.

V začátcích je také projekt lékařsko-rehabilitačního domu. Novinkou, kterou už ale mohou lidé navštívit, jsou bleší trhy, které se pořádají každý pátek.

Jasno má být do konce roku

Jasno v tom, jakým směrem se proměna vydá, by mělo být do konce roku. „Po odsouhlasení celkové strategie a plánu revitalizace areálu Pražské tržnice budou jednotlivé žádosti předmětem posuzování kompetentních orgánů rady hlavního města,“ říká Hofman.

Holešovická tržnice se rozkládá na ploše 109 tisíc čtverečních metrů a čítá na třicet zděných nebo částečně zděných budov a desítky pevných stánků.

Původně byla postavena v roce 1895 jako největší pražská jatka, později se v areálu usadili zelináři a trhovci. V areálu jsou různé obchody a služby. Areál je podle magistrátu využit v nižší míře, než mu dovoluje jeho velikost.

Tržnici měla dlouhodobě v pronájmu společnost Delta Center, ta ale v roce 2011 kvůli sporům vyplývajícím z neodsouhlasené koncepce rozvoje tržnice dostala výpověď. Praha poté firmu žalovala, zatím ale nebyl vynesen pravomocný rozsudek. Delta Center naopak žalovala Prahu o 280 milionů korun coby náhradu škod, ale neuspěla. Areál nyní nemá stálého nájemce.

„V současné chvíli jsou pronajímány volné obchodní prostory pouze za účelem krátkodobých akcí,“ dodal Hofman.