Hradenínskou tvrz po rekonstrukci by návštěvníci mohli navštívit ještě letos | foto: František Vlček, MAFRA

Hradenínská tvrz dostane střechu věže po vzoru minulosti

  • 3
Ještě letos by turisté mohli navštívit zrekonstruovanou tvrz Hradenín. Vyklízecí práce už skončily a kolínské muzeum, kterému nedaleká památka patří, nyní připravuje výběrové řízení na obnovu střechy věže a zajištění renesančního mostu.

Ve Středočeském kraji je přes sedmdesát památek, kterým hrozí zánik. Alespoň že na jedné z nich letos začnou záchranné práce, privilegia se dostane tvrzi Hradenín nedaleko Kolína, která chátrala téměř celé minulé století.

Nejde přitom o ledajakou památku. "Hradenín patří k nejzachovalejším sídlům venkovské šlechty u nás. Navíc byla tvrz z počátku 14. století díky bohatým majitelům postavena náročnějším způsobem, než bylo v době vzniku obvyklé," vysvětluje ředitel Oblastního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink.

Po několika nutných opravách se stavení po sametové revoluci vrátilo do soukromých rukou a chátrání pokračovalo. Na lepší časy se začalo blýskat až před dvěma lety, kdy Hradenín získal do svého vlastnictví Středočeský kraj.

Loni zastupitelé rozhodli, že na nutné opravy vyčlení tři miliony korun a objekt přejde do správy právě kolínského muzea.

Tvrz se možná otevře v září

"Dokončili jsme vyklízecí práce a připravujeme výběrové řízení na obnovu střechy věže a zajištění renesančního mostu," říká Rišlink.

Na věži by se měla objevit kopie střechy podle historických fotografií. Odborníci také zajistí statiku dominanty tvrze. Pokud vše půjde podle plánu, práce skončí v létě. Pak by se část areálu mohla otevřít veřejnosti. "Alespoň na zářijové Dny evropského dědictví," doufá Rišlink.

Tvrz, která svým rozsahem připomíná spíše menší hrad, bude potřebovat ještě další miliony na zajištění bašty a hospodářské budovy.

Na kompletní rekonstrukci by pak mohlo muzeum požádat o evropské dotace. Do budoucna počítá s instalací dobového nábytku, vytvořením zázemí pro návštěvníky a se stavbou depozitáře v bývalé stodole.

Soukromníkům i státu chybějí peníze

Podle mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinové je tvrz navrácená v restituci soukromníkům častým případem, proč zdevastované památky dál chátrají.

Vybrané ohrožené památky ve Středočeském kraji

Tvrze: Hradenín na Kolínsku, Lošany na Kolínsku, Mlékovice na Benešovsku, Týnec nad Labem, Uhřice na Příbramsku.

Hrady a zříceniny: Dražice na Mladoboleslavsku, Krakovec na Rakovnicku, Týřov na Rakovnicku, Valdek na Příbramsku, Vyšehořovice v Praze-východ.

Zámky: Buštěhrad na Kladensku, Polní Voděrady na Kolínsku, Vlčkovice na Benešovsku, Zvoleněves na Kladensku, Žáky na Kutnohorsku

Zdroj: Národní památkový ústav

"Pro tyto objekty se velmi těžko nachází budoucí využití, a tím se i oddaluje jejich záchrana. Problematické je i financování, výše prostředků potřebných na jejich záchranu převyšuje možnosti vlastníka a dotačních titulů," konstatuje krajská mluvčí.

Její vyjádření potvrzuje i Národní památkový ústav ve své evidenci středočeských ohrožených památek. Většina z uvedených objektů, jako jsou tvrze či zámky, má soukromého vlastníka.

Je to i příklad zámku ze 17. století v Polních Voděradech rovněž nedaleko Kolína, kde ani změna vlastníka nepřinesla nápravu. A úplný zánik hrozí tvrzi třeba v Týnci nad Labem, kde se po zhroucení stropu rozpadá obvodové zdivo.

Rozpadá se i hrad Krakovec

Na nedostatečnou péči však památkáři upozorňují i u staveb, které mají sami ve správě. Týká se to například dvou zřícenin na Rakovnicku, Týřova a Krakovce, kde se v obou případech rozpadá zdivo.

"Je to způsobené několika vlivy, ať už neodbornými opravami v minulosti, nebo střídáním teplot. Nechceme ale dělat provizoria a nyní řešíme, jaký postup oprav zvolit," uvedl kastelán Krakovce Jiří Sobek.

Zatímco oba objekty jsou stále přístupné turistům, zámek v Buštěhradě, nechvalně spojený s kauzou bývalého hejtmana Davida Ratha, dál zeje prázdnotou. A také dál chátrá.

Opravy naopak letos vypuknou na hojně navštěvované zřícenině hradu Zvířetice poblíž Bakova nad Jizerou, která však nepatří k ohroženým památkám.

Rekonstrukce se dočkají hlavně novodobé části, jako je most či schodiště na věž. V podhradí navíc vznikne turistické informační centrum. Do hradu se kvůli opravám lidé nějakou dobu nepodívají.

"Zřícenina hradu Zvířetice nebude přístupná pouze po nezbytně dlouhou dobu, budeme se snažit, aby tato doba byla co nejkratší. V tuto chvíli probíhá veřejná zakázka na zhotovitele prací, proto nyní ještě nemáme k dispozici přesný harmonogram," uvedla starostka města Jana Štěpánová (ODS).

Práce za zhruba osm milionů korun, na něž má město přislíbeno evropské dotace, by měly začít v květnu, hotovo by pak mohlo být koncem roku.