Nádraží Pacienti vzpomínají, kam jezdívali vlakem. Na nádraží v centru jsou

Nádraží Pacienti vzpomínají, kam jezdívali vlakem. Na nádraží v centru jsou také závory. | foto: Autor: Archiv Domova seniorů

Pacienty s demencí léčí v domově v Novém Strašecí vzpomínková zahrada

  • 0
V Alzheimercentru v Novém Strašecí na Rakovnicku pomáhá seniorům s demencí unikátní projekt "vzpomínkové zahrady". Nyní tu začínají zkoušet novou metodu, při které bude terapií návrat k oblíbeným činnostem.

V takzvané reminiscenční zahradě Domu seniorů v Novém Strašecí mohou jeho obyvatelé postižení alzheimerovou chorobou navštěvovat různá místa, která simulují opravdový život.

Stojí tu například chatka, která je zařízena jako reálný obchod, nebo spíše koloniál z doby před desítkami let. Je tu ale i třeba malé nádraží, hospodářství s kozami či les.

Krajská alzheimercentra

* Ve Středočeském kraji je 27 poskytovatelů služeb pro lidi s Alzheimerovou chorobou, s celkovou kapacitou 1 315 lůžek.

* Jedenáct poskytovatelů z toho zřizuje kraj s kapacitou 326 lůžek, v těchto zařízeních je evidováno celkem 523 žádostí o umístění. Míst je nedostatek.

* Alzheimerova choroba je nemoc mozku, při které postupně dochází k demenci. Nelze ji vyléčit, pouze zpomalit, a to léky i terapiemi. Pacienti trpí ztrátou paměti, úsudku, orientace.

"Stanoviště jsou umístěna podél 'nekončícího chodníku', který začíná i končí v budově našeho Alzheimercentra," vysvětluje ředitelka Centra seniorů Miluše Jůnová, která s nápadem na reminiscenční zahradu přišla.

Stanoviště mají vracet pacienty postižené Alzheimerovou nemocí zpět do života, vyvolávat vzpomínky, podporovat paměť a činnost mozku. Po zahradě se přitom mohou volně pohybovat, protože je zabezpečená. Lidé, kteří se kvůli špatné paměti často ztrácejí, tady zkrátka nemohou zabloudit.

Chtějí sem i Pražané, míst je ale málo

"Metoda reminiscence se při péči o tyto pacienty běžně používá, ale v menším měřítku, například rodina připraví seniorovi kufřík plný věcí, které měl rád. Dají mu tam třeba oblíbený hrníček. Naše zahrada je ale poměrně unikátní," podotýká ředitelka Jůnová s tím, že o umístění blízkých právě k nim mají rodiny enormní zájem.

Nyní zde žije dvacet šest lidí, na přijetí čeká dalších čtyřicet z celého Středočeského kraje. Žádosti si podávají i lidé z Prahy, ti však nemají téměř žádnou šanci.

Nyní se centrum rozhodlo zavést při práci s pacienty novou metodu, kterou chce převzít od kolegů z Německa. Právě v těchto dnech školí personál domova expertka na Alzheimerovu demenci, psycholožka Barbara Romero. Takzvaná sebeudržovací terapie by u pacientů měla přispět k udržení samostatnosti, ale také zlepšení a zachování jejich stávajících schopností.

"Doposud je to tak, že se snažíme zjistit u pacientů, jaká byla v běžném životě  jejich profese, či co měli rádi, a vycházet z toho při práci s nimi, aby se cítili dobře. Obklopíme je v pokojích třeba obrázky, čteme jim a připomínáme to, v čem žili," říká ředitelka.

Nová terapie přesně na míru

Při novém přístupu ušijí odborníci z centra různé formy terapie člověku doslova na míru. A to na základě hlubší komunikace s rodinou, podrobnějších testů pocitů i paměti. "Aby ti, kteří třeba nikdy nezpívali, nechodili na muzikoterapii, ale věnovali se něčemu, co je kdysi bavilo," přibližuje postupy Jůnová.

Metodu pak hodlají odborníci z centra propojovat právě s prací se vzpomínkami v reminiscenční zahradě. To by zase naopak mělo být inspirací pro kolegy z Německa.

Alzheimercentrum Pohoda funguje v Centru pro seniory v Novém Strašecí přes rok a stálo 25,5 milionu korun. S nápadem vybudovat středisko věnující se výhradně pacientům s Alzheimerovou demencí přišla ředitelka Miluše Jůnová, která pracuje s těmito pacienty už pětatřicet let.