Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Koťátko, MF DNES

Výstavbu v Praze bude hlídat jeden člověk, má to zamezit korupci

  • 5
Pražští radní za TOP 09 schválili reorganizaci magistrátu. Vytvořili novou funkci ředitele Sekce rozhodování o území, který bude dohlížet na pět odborů, zda povolují nové stavby v platných termínech. Ostatní úředníky pak rozdělili na čistě politické a nepolitické. Čtyřicet bude muset z magistrátu odejít.

"Veškerá razítka, která jsou potřeba pro novou stavbu, budou v kompetenci jedné sekce magistrátu. Bude tam umístěn manažer a dohlédne na to, že razítka budou dávána v řádném termínu," uvedl radní zastupující primátora Tomáš Hudeček (TOP 09).

Podle jeho slov se nyní někteří úředníci vymlouvají na štosy nevyřízených papírů a rozhodnutí nevydávají včas. Lidé jsou pak v nejistotě, což vytváří prostředí pro korupci.

"Věřím, že se už nebudu setkávat s občany, se zástupci občanských sdružení, kteří tvrdí, že je jim razítko odpíráno. Pak je navštěvují podezřelé osoby s návrhem, že razítko zařídí. Toto je revoluční protikorupční opatření," dodal Hudeček.

Desítky úředníků podepíší nové smlouvy

Další části reorganizace je rozdělení úředníků na pracovníky samosprávy a státní správy. "Stále existuje u třetiny až poloviny úředníků sloučený úvazek. Z části se proto musí potkávat s politikem, protože vykonávají samosprávu, a v druhé části se s politikem potkávat nesmí, protože vykonávají státní správu," popsal Hudeček problém, který chce řešit.

Desítky pracovníků s těmito zdvojenými úvazky proto striktně rozdělí na městské a státní a dá jim podepsat nové pracovní smlouvy. Vyhne se tak prý střetu zájmů, v němž se tito lidé ocitají. Dalších zhruba 40 lidí bude propuštěno.

Kvůli této reorganizaci se rozhádala ještě bývalá koalice ODS a TOP 09. Občanští demokraté totiž měli k reorganizaci připomínky. Podle bývalého primátora Bohuslava Svobody jich TOP 09 většinu akceptovala. To je prý důkaz, že koalice se nerozpadla kvůli názorovým rozepřím, jak tvrdí topka.

ODS prý nicméně stále vadí změny v oblasti stavebního úřadu.

"Hrozí zrod jednoho superúředníka v čele spojeného odboru územního a stavebního. Vzniklý superodbor pak bude vydávat stanovisko a bude zároveň rozhodovat i o odvolání proti němu. To v ODS vyvolává obrovské pochyby o konfliktu zájmů a nepodjatosti superúředníka v jeho čele. Jedná se o centralizaci moci dotaženou ad absurdum. ODS má navíc vážnou obavu, že tato reorganizace je na míru šita jedné osobě," stálo ve společném stanovisku, které vydali před dvěma týdny radní za ODS.

Podle nich může dojít k výraznému ochromení úřadu a zhoršení služeb pro občany, díky stěhování a změnám pracovní náplně až tisíce magistrátních úředníků.