Nová Myslivna je atypická stavba, která je z velké části prosklená. Vytopit ji...

Nová Myslivna je atypická stavba, která je z velké části prosklená. Vytopit ji přes zimu je proto problém. | foto: archiv restaurace Nová Myslivna

Město prodává Novou Myslivnu u Konopiště, restaurace tam musí zůstat

  • 8
Benešov se rozhodl prodat restauraci Nová Myslivna u konopišťského zámku, která tam stojí přes čtyřicet let. Protože byla navržena pro veletržní účely, je problém ji kvůli proskleným stěnám přes zimu vytopit. Město prodej podmínilo rekonstrukcí budovy a zachováním jejího účelu.

Zvláštní budova Nové Myslivny u konopišťského zámku zaujme.

„Slyšel jsem, že už byla vyrobena a že vláda nevěděla, kam s ní. Někoho napadlo darovat ji státním lesům, a tak se dostala na Konopiště,“ vypráví provozovatel nedaleké restaurace Stará Myslivna na Konopišti Bohumil Bochňák.

Teď je Nová Myslivna k mání za více než 12 milionů korun. „Sem k nám prý jezdili komunističtí funkcionáři po honech na dýchánky a Novou Myslivnu měli také k tomuto účelu,“ dodává Bochňák.

Ten má zkušenosti s účastí už na několika světových výstavách Expo. Československo v roce 1967 účastnilo světové výstavy v Montrealu a česká expozice byla velmi úspěšná. Tehdy tam byla vystavena Slovenská koliba.

„Nová Myslivna byla vyrobena pro další ročník, ale protože šlo o výstavu, která trvá od jara do podzimu, vůbec se nehodí pro zimní provoz,“ upozorňuje Bochňák.

Nová Myslivna je atypická stavba, která je z velké části prosklená. Vytopit ji přes zimu je proto problém.

Montovaná dřevěná budova stojí pod Konopištěm od roku 1971, ale dostala se sem náhodou. Místní historik Václav Kovařík uvádí v publikaci Konopišťský park, že byla původně určena pro veletrh v Lipsku.

Jiné, neověřené informace místních obyvatel říkají stejně jako Bochňák, že byla vystavěna pro výstavu Expo v Německu, jenže po vpádu ruských vojsk v roce 1968 si československá vláda účast na světové výstavě rozmyslela.

Dodávají, že státní lesy měly právě kvůli energetické náročnosti restaurace tak velký dluh u Benešova, že budova propadla městu. „Jenže to byl takový danajský dar,“ říká s hořkým úsměvem místostarostka Taťána Bruková.

Musí to být znovu restaurace

Přesto si zajímavé dřevěné stavby, ke které se přichází po mostku, všimne každý. Cenu přes 12 milionů podle starosty Petra Hostka určila znalecká kancelář. Cena zahrnuje pozemek i vlastní nemovitost. Proto by se mohla zdát restaurace u jednoho z nejnavštěvovanějších zámků skvělou investicí.

„Co se týče ceny, vycházeli jsme z toho, že pozemky jsou v lokalitě, která je drahá, mohla by být žádaná. Je tam ale určitá forma blokace a tou je vyjádření památkového úřadu, který by nejspíš nedovolil postavit na místě nic jiného než to, co tam dneska stojí,“ upozorňuje Hostek.

Další háček je v tom, že budova je celá prosklená. Vytopit objekt s kapacitou 400 lidí a s vysokými stropy je velmi nákladné. Nový majitel by musel investovat do zateplení. Navíc v zimě, kdy je zámek zavřený, sem příliš lidí nezavítá. Občas se tu konají jen jednorázové akce jako oslava silvestra nebo ples.

Podle Hostka je vnitřní dluh více než deset milionů korun. Takovou částku bude muset nový majitel nejspíš investovat.

„Při podrobném zkoumání každý zjistí, že vše je poplatné své době. Například vodní zdroj zároveň slouží Lesům ČR a dalším. A to si nový majitel bude muset ošetřit. Problém je rovněž s čističkou odpadních vod, která má nejlepší léta za sebou,“ popisuje starosta.

Restauraci i kuchyň zdejší nájemce loni zrekonstruoval a vybavil, nicméně mobiliář - od stolů po nejrůznější gastronomické vybavení či postele v hotelové části - je jeho majetkem. Tudíž si jej buď odveze, anebo za něj bude chtít zaplatit.

Podmínkou prodeje ze strany města je kromě rekonstrukce také účel stavby, která musí sloužit gastronomii. „Chceme mít páku na to, aby restaurace nechátrala a nehyzdila Konopiště,“ upozorňuje Hostek s tím, že město vlastní okolní pozemky a sousední parkoviště.