Funkcionalistickou vilu na pražských Petřinách, proti jejímuž bourání se v...

Funkcionalistickou vilu na pražských Petřinách, proti jejímuž bourání se v červnu 2016 zvedla vlna nevole, majitel zahalil černou plachtou. Protestuje proti úředním postupům. | foto: archiv Jiřího Šaldy

Zahalení černou plachtou „režnou“ vilu nepoškodilo, rozhodli památkáři

  • 0
Demonstrativním zahalením do černé plachty majitel „režnou“ vilu na pražských Petřinách nepoškodil, rozhodli magistrátní památkáři. Vlastníkovi tak nemohou uložit pokutu, ani mu nařídit, aby potah s veršovaným textem odstranil.

Loni v listopadu, kdy majitel vilu na protest proti postupům úřadů zahalil, zrovna ministerstvo kultury rozhodovalo o jejím prohlášení za kulturní památku. Po dobu trvání řízení o zpamátnění se vlastník musí k objektu chovat tak, jako by dům památkou už byl, a tak počin upoutal pozornost památkářů.

V polovině února byli ve funkcionalistické vile na obhlídce, aby posoudili závažnost zásahu. V těchto dnech rozhodli, že plachta vile žádnou újmu nezpůsobila.

„Nedošlo k prokazatelnému poškození budovy. Plachtu instalovali na očka, což není žádné zařízení, ale pouze subtilní úchyt,“ řekl iDNES.cz vedoucí magistrátního Odboru památkové péče Jiří Skalický.

Žádný postih za porušení památkového zákona tak majitele vily nečeká. „Nezjistili jsme stav, který by nám umožňoval použít příslušný paragraf zákona a zahájit správní řízení o odstranění věci, případně uložit pokutu. Tuším minulý týden jsme záležitost odložili,“ doplnil Skalický.

Majitel vily Jiří Šalda rozhodnutí přivítal. „Kotevní skoby kolem celého objektu, na jehož čelní straně se nacházejí protestní nápisy, jsou zavrtány výhradně do spár cihelného obkladu, vyjma jediné upevněné do kamenného soklu a několika v omítce garáže,“ řekl iDNES.cz k technice uchycení Šalda.

Vilu na Petřinách v lednu ministerstvo nakonec za kulturní památku prohlásilo. Majitel, který chce budovu zbourat a postavit na jejím místě bytový dům, však obratem podal proti rozhodnutí rozklad (psali jsme o tom zde). Pokud rozhodnutí o zpamátnění nakonec nabude právní moci, pro Šaldu to bude znamenat zákaz bourání i jiných významnějších zásahů.

Radnice vilu odkoupit nechtěla

K potažení domu černou plachtou s veršovaným textem se majitel loni v listopadu uchýlil poté, co památkáři i stavební odbor Prahy 6 s bouráním a stavbou nového bytového domu souhlasili. Těsnou většinou vydala souhlas také radniční komise pro územní rozvoj.

Před vydáním demoličního výměru se ale zvedla vlna nevole ze strany sousedů, kteří proti bourání vily sepsali petici. V reakci na to jeden ze zastupitelů za Stranu zelených a člen komise pro územní rozvoj Antonín Nechvátal navrhl ministerstvu, aby vilu prohlásilo za kulturní památku.

„Sám pro zbourání domu a výstavbu nového původně hlasoval a nyní se snaží zvrátit kladná stanoviska příslušných orgánů památkové péče,“ rozzlobilo už dříve Šaldu.

Nechvátal už loni na dotaz iDNES.cz popřel, že by pro demolici hlasoval, přestože se únorového rozhodování komise, která je poradním orgánem rady, účastnil. „Poodešel jsem, vila mi připadala hodnotná a nedělalo mi to dobře,“ uvedl loni v červnu na dotaz, proč se už tehdy nepostavil proti.

Odpůrcům bourání majitel loni v létě během zasedání zastupitelstva navrhl, že jim za 85 milionů vilu prodá (psali jsme o tom zde). Radnice ani nikdo jiný nabídku nevyužil.