Mobilní Metro.cz

U Milíčovského rybníka spásá trávu 200 ovcí a jehňat. V průběhu jara a léta...

U Milíčovského rybníka spásá trávu 200 ovcí a jehňat. V průběhu jara a léta bude stádo rozdělené na tři menší, která budou spásat pražské louky ve zvláště chráněných územích (20. dubna 2016). | foto: Yan Renelt, MF DNES

Roboti versus zvířata. Kdo se v metropoli postará o zeleň?

  • 1
Sekáči a sekačky mají v Praze zajímavou konkurenci. Na zelených pražských svazích bojuje technika s přírodou. Někde vítězí ovce a kozy, jinde trávu sekají speciální roboti.

Obě varianty toho, jak posekat zeleň na nepřístupných místech, mají své zastánce. V rezervacích tak vítězí zvířata, u silnic zase stroje.

„Benzínovou sekačku na dálkové ovládání Spider používáme zejména ve špatně dostupném terénu jako jsou stráně, strmé plochy a svahy. Lze ji také využít mezi svodidly a dalších komplikovaně dostupných místech,“ popisuje tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Kdo v Praze seká a spásá?

Sekání trávy se v metropoli obvykle provádí 3 - 4 krát ročně. K sekání se tradičně využívají různé typy strunových sekaček či čtyřkolek.

Zhruba od roku 2000 se hlavně do nepřístupných prostor či na území přírodních rezervací vracejí stáda ovcí a koz.

Celkem nechává hlavní město takto udržovat asi 40 lokalit. Magistrát za spásání pozemků platí a chovatele zvířat pečlivě vybírá.

Ne všechna nepřístupná místa jsou ale vhodná pro zvířata, respektive není možné je například oplotit.

Proto třeba podél silnic nebo mezi svodidly se používá nejmodernější technika, např. robotické sekačky.

Podle něj má nová technika řadu výhod. Obsluha sekačky může pracovat z bezpečné vzdálenosti, aniž by byla nucena se pohybovat na strmých svazích nebo jiných kritických lokalitách.

„Díky unikátnímu systému je každý pohyb stroje produktivní a lze ho využít na svazích s náklonem až 40°,“ chválí si nového robota mluvčí.

Na jiných místech metropole nevrčí roboti, ale chroustají trávu ovce a kozy. Nedají na ně dopustit třeba v Praze 4.

„Je to efektivní, finančně nenáročný a také atraktivní způsob údržby zeleně,“ uvedl radní pro životní prostředí Ondřej Růžička.

Spásání trávy ovcemi podle něj přijde radnici zhruba na čtvrtinu nákladů, které by stálo sekání. Ovce tak mohou lidé potkat třeba v areálu koupaliště Lhotka, kde stádečko ovcí a koz zůstane zřejmě až do zahájení stavebních prací na obnově koupaliště.

„Máme pro letošní rok vytipováno více ploch zeleně, které budou během prázdnin udržovány tímto způsobem,“ popisuje Růžička. Projekt ale nejvíce ocení děti, pro které jsou pasoucí se ovce v městské zástavbě raritou.


Témata: Robot, veřejná zeleň, Svodidlo, Zvíře, Pražské služby, Lhotka, tráva, Praha, Praha 4, příroda, příroda, silnice, Spider, Středočeský kraj, úklid, veřejný prostor