Tak by mělo vypadat muzeum sklářství v Sázavě.

Tak by mělo vypadat muzeum sklářství v Sázavě. | foto: Nadace Josefa Viewegha.

Rodina spisovatele Viewegha zachrání huť v Sázavě. Bude tam muzeum

  • 2
Bývalá sklářská huť František v Sázavě na Benešovsku je zachráněna. Nadace Josefa Viewegha dostane dotace na rekonstrukci této památky a přemění ji na Centrum sklářského umění v České republice. Huť František je nejstarší v Sázavě.

Ve sklářské huti působil otec spisovatele Michala Viewegha Josef. Ten tu pracoval jako technolog a byl i místním starostou. Vždy si přál, aby se chátrající památka přeměnila na kulturní a společenské centrum. Před pěti lety založil nadaci a ve své závěti jí odkázal půl milionu korun.

"Sklo bylo jeho prací i koníčkem. Chtěl, aby si Sázava uchovala sklářskou minulost. O tom, jak toho docílit, uvažoval i v době své těžké nemoci," říká jeho manželka Slávka Vieweghová.

Nadaci se nyní podařilo získat 130 milionů korun na kompletní rekonstrukci. "Máme informace, že ministerstvo kultury náš projekt doporučilo k financování," uvedla Vieweghová. Pustit se tak může po pěti letech do velkých plánů.

Sázavská sklárna před rekonstrukcí.
Budoucí podoba sklářského muzea v Sázavě.

Vlevo je sklářská huť před rekonstrukcí, vpravo její budoucí podoba.

Huť František, kterou postavil v roce 1882 Josef Kavalier a pojmenoval ji po svém otci, se už více než dvacet let nevyužívá ani neudržuje. Loni byla přitom vyhlášena nemovitou kulturní památkou, protože je to jedna z mála dochovaných hutí v původním stavu.

To se ale změní. V huti vznikne unikátní národní Centrum sklářského umění. "Bude zaměřené na techniku takzvané tavenice čili výrobu uměleckých artefaktů, skleněných plastik a soch," doplnila. Chce ji rozšířit pro zájemce o umělecké sklářství. Ráda by vystavila sbírku děl moderní sklářské tvorby umístěných v různých depozitářích.

"V České republice dodnes prakticky neexistuje ucelená a systematická sbírka, která by na jednom místě nabídla přehled sklářského umění druhé poloviny dvacátého století a začátku jednadvacátého století," vysvětlila Vieweghová.

Sázava bude spolupracovat s Jabloncem

Spolupracovat chce se dvěma nejvýznamnějšími muzei v oboru, s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Mají rozsáhlé sbírky umění, ale nevystavují je. Nadace by také chtěla koupit sbírku podniku Crystalex v Novém Boru, který se dostal do konkurzu. Pokud sbírku, která vznikala od roku 1970, nadace nekoupí, hrozí, že bude po kusech rozprodaná.

Nadace za doby své existence získala od dárců kolem 1,3 milionu korun a také knihy, fotografie i skleněné výrobky. Huť už nadace začala alespoň zčásti upravovat, zbouraly se například novodobé přístavby. Celková rekonstrukce by měla trvat více než dva roky.