Budova Fakulty architektury ČVUT, Alena Šrámková, rok realizace 2011

Budova Fakulty architektury ČVUT, Alena Šrámková, rok realizace 2011 | foto: www.stavbaroku.cz

Rodinná vila bojuje s Pražským okruhem o titul stavba roku

  • 0
Hned čtyři pražské stavby se dostaly mezi patnáct finalistů již devatenáctého ročníku soutěže o nejlepší českou stavbu roku. O vítězi se rozhodne 3. října. Ačkoliv nakonec rozhodne odborná porota, pražští patrioti mohou i tak svým favoritům dát hlas na www.stavbaroku.cz.

Mezi finalisty zastupuje Prahu budova ČVUT s posluchárnami a vysokými atrii v Dejvicích. Podle architekta se autoři snažili o monumentalitu a přísnost spojenou se střídmostí a vlídností. Ne vše se však v tomto případě podařilo.

Zástupci Prahy v soutěži

Budova ČVUT Dejvice

Autoři: Alena Šrámková, Lukáš Ehl, Tomáš Koumar
* Univerzální prostor pro výuku různých technických oborů s navazujícími třemi kvádry poslucháren. Jednotlivá podlaží jsou vertikálně propojena třemi atrii, která probíhají až na střechu.

Část pražského okruhu

Autoři: Pragoprojekt, společnost Valbek
* Jihozápadní část Pražského okruhu je dlouhá 23 km. Několik tunelů a mostů překonává složitý terén. Jeden z mostů je nejvyšší, druhý nejdelší. Součástí okruhu je i nejsložitější křižovatka v Česku.

Rodinný dům Břevnov

Autoři: Ladislav Lábus, Marek Nábělek
* Přízemí je členěno do čtyř vizuálně propojených částí. Je zde obytná místnost, jídelna a kuchyně. Na ni pak navazuje sportovní a relaxační zázemí domu. V podkroví je ateliér.

Bytový dům Lodecká 1

Autoři: DaM, Petr Burian, Petr Malinský, Jan David
* Dům s malometrážními byty působí jako stavebnice. Fasáda je ze sklocementových desek a pozinkované oceli.
Součástí domu je i tělocvična. Stavbu zaplatila radnice Prahy 1.

"Ateliéry jsou krásné, ale veřejné prostory působí depresivně. Tři obrovská atria zase poněkud prázdně. Část, kde probíhá výuka, nevyvažují příliš dobře místa pro relaxaci - tělocvičny, bazén, zahrada. Chybí mi třeba i knihovna s možností studia a jídelna," vysvětlil architekt Karel Doubner.

Jihozápadní část Pražského okruhu s mosty a tunely ohodnotil odborník ze všech finalistů nejvýše. Hlavně pro jeho odvahu a inženýrský přístup. O kvalitách pro dopravu v této části Prahy podle něj není pochyb. Negativem je však velikost křižovatky u Zbraslavi. Chodci a cyklisté ji navíc zatím nedokážou jednoduše překonat.

"Kdyby se na místě snížila rychlost aut z 80 na 60, výrazně by se zmenšil rozsah i cena stavby. Ušetřena by byla i niva soutoku Vltavy s Berounkou pro rekreační účely, které v Praze chybějí," uvedl architekt. Stavba totiž začala vykácením asi jednoho kilometru čtverečního vzrostlých stromů a neskončila výsadbou nových.

Rodinná vila v Břevnově s propojeným prostorem - na tomto projektu je podle Doubnera cítit autorova dlouhodobá práce na podobných funkcionalistických stavbách. "Vila s pravoúhlými tvary přináší své mistrovské plody a česká jednoduchost v tomto případě přerůstá do světové úrovně," popsal Doubner.

Díky zajímavému architektonickému řešení to vypadá, jako by zahrada vstupovala dovnitř domu. "Dvě schodiště na jižní straně objímají zahradu a tak trochu připomínají tlapy sfingy. Propojení vnějších a vnitřních prostor odkazuje k tomu nejlepšímu z japonské tradice," doplnil.

Stejně tak je podle odborníka dokonale zvolen i materiál. "Šála" z neomítnutých cihel na severní straně byla v minulosti s úspěchem odzkoušena třeba na vilách na Hanspaulce. "Prostě méně je někdy více, a pokud projektant činí při své práci správná rozhodnutí, přináší výsledek pocit jistoty a pravdivosti."

Přestože stojí obytný dům s tělocvičnou připomínající skládačku v historické zástavbě Nového Města, nebál se autor zvolit moderní vzhled. "Ukazuje se, že je možné pokračovat ve vrstvení nových stylů a dál obohacovat různorodost metropole."

Význam této stavby spočívá podle něj v tom, že kombinuje školní tělocvičnu, garáže, komerční plochy a byty. Jedinečná je také svojí plastičností. (Více si o domu přečtěte zde.)