Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pražané opět nakupují byty, v metropoli se jich prodá víc než před krizí

  • 7
Pražským developerům se vrátily dobré časy, letos podle svých odhadů budou úspěšnější než před ekonomickým propadem. Zájemce o byty neodrazují ani pozvolna rostoucí ceny.

Na okraji Prahy vznikají relativně levné byty, na hypotéku je možné dosáhnout i bez úspor a úrokové sazby zůstávají stále nízké. Důvodů, proč opustit podnájem a koupit si vlastní byt, se letos sešlo více než dost. A lidé jich využívají.

„Prodej nových bytů v Praze letos roste již pátým rokem v řadě a překoná tak předkrizový rok 2007,“ říká ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. 

Odhaduje, že za letošní rok se v metropoli prodá přibližně 5 700 nových bytů. To by byl více než třináctiprocentní nárůst oproti loňskému roku.

Byty v Praze

S příchodem ekonomické krize v roce 2008 výrazně poklesl počet prodaných bytů v hlavním městě. Letos už jich firmy naopak prodaly více než v roce 2007, těsně před vypuknutím krize. Je to dáno také levnými byty. Takzvané „superlevné“ se vyznačují tím, že cena za jeden metr čtvereční nepřesahuje hodnotu 45 tisíc korun. 

Podobný odhad mají i ostatní developeři. „Pro letošní rok předvídáme prodeje kolem 5 500 bytů, což představuje historické maximum. Předpokládáme, že prodeje nových nemovitostí budou i v následujících dvou letech překračovat hranici pěti tisíc bytů,“ dodává ředitelka Skanska Reality Naďa Ptáčková.

Optimistické jsou i další firmy působící na pražském trhu. „V příštím roce očekáváme růst minimálně o pět procent,“ říká Jan Koubík z developerské firmy Bemett.

Přestože developeři očekávají, že v příštím roce prodají ještě více bytů než letos, pro samotné kupce může být koupě paradoxně o něco méně výhodná než v roce 2014. Hodnota všech nabízených bytů v hlavním městě sice klesá, ale cena těch skutečně prodaných naopak roste.

Podle společnosti Central Group například vzrostla cena skutečně prodaných bytů oproti roku 2013 o sedm procent. 

„Důvodem pro výraznější pokles průměrné ceny byl zejména velký příliv levnějších projektů v průběhu srpna a září. Ty ovlivnily celkovou průměrnou nabídkovou cenu,“ vysvětluje Ptáčková s tím, že celková hodnota nemovitostí v kvalitních lokalitách Prahy je podhodnocena a do budoucna proto mírně poroste.

Hypotéka jen pro spořivé

Čárou přes rozpočet některých zájemců o koupi bytu by ovšem mohlo být opatření České národní banky, o kterém se začalo mluvit na podzim. To by zrušilo možnost vzít si takzvanou stoprocentní hypotéku, tedy hypotéku, o kterou lze zažádat bez jakékoliv naspořené částky. O tu žádají především mladí lidé.

„U nás jde zhruba o deset procent klientů,“ dodává Ptáčková.

Podle ČNB však konec stoprocentních hypoték v nejbližší době nenastane. „Okamžité opatření není v současné chvíli nutné. Nic takového nyní není schváleno,“ říká Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB. 

O tom, zda se do budoucna situace změní a zmíněný druh hypoték skončí, bude ČNB informovat v červnu 2015.

Pro developery by však omezení nehrálo velkou roli. Valná většina kupců totiž počítá s naspořeným vkladem deseti až patnácti procent celkové hodnoty bytu.

Podle čísel společnosti Central Group jsou ceny bytů nyní až třetinové oproti roku 2008. Kdo má peníze, chce toho u devoloperů využít. Roste počet kupců, kteří byt kupují jako investici, nechtějí v něm však sami bydlet. „Podíl takto prodaných bytů se pohybuje okolo třiceti procent,“ dodává Korec.