LEPŠÍ PODMÍNKY. Pražští strážníci se od ledna mohou těšit na další výhody.

LEPŠÍ PODMÍNKY. Pražští strážníci se od ledna mohou těšit na další výhody. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

V Praze se hlásí do služby více strážníků, od ledna budou mít další výhody

  • 51
Rostoucí benefity od září přilákaly do řad pražské městské policie více strážníků, než kolik jich odešlo. Na další vlnu výhod se zaměstnanci mohou těšit od ledna, kdy se jim zvedne plat díky příspěvku na bydlení a rizikovému příplatku.

Právě díky vyšším platům se městské policii v Praze na podzim podařilo zvrátit nepříznivý trend - ještě v létě dávalo výpověď dvakrát tolik lidí, než kolik jich ke strážníkům nastupovalo.

Zatímco od ledna do září letošního roku řady strážníků opustilo 167 zaměstnanců a doplnilo je pouze 77 nováčků, od září se situace zlepšila.

„Odešlo 65 strážníků a nastoupilo nebo do ledna 2015 ještě nastoupí celkem devadesát lidí,“ říká ředitel pražské městské policie Eduard Šuster. Obrat k lepšímu si vysvětluje novými zaměstnaneckými benefity. 

Novinky u městské policie

  • Od 1. ledna bude nově městská policie na svých nových webových stránkách zveřejňovat i veřejné zakázky v hodnotě nad 100 tisíc korun. Podle zákona to musí dělat u zakázek nad 500 tisíc korun. 
  • Městská policie vytvořila skupinu pěti lidí, která se bude starat o přípravu veřejných zakázek. 
  • Strážníci nově zaměstnají vlastního interního auditora, jehož povinností bude kontrolovat ekonomický chod městské policie. 
  • Na správě webu strážníci ušetří měsíčně desítky tisíc korun. Nově ho totiž spravují zaměstnanci.

Od letošního září dostávají strážníci stokorunové stravenky místo těch za 75 korun, nováčci mají nárok na náborový příspěvek 24 tisíc korun, který je rozložen do dvou let, a každý strážník navíc nově dostává příspěvek v hodnotě pět tisíc korun na dovolenou.

„Očekáváme, že se počet zájemců ještě zvedne v lednu, kdy chystáme další vlnu výhod pro naše zaměstnance,“ říká Šuster.

Od Nového roku se všem strážníkům zvedne plat o dva tisíce korun, které jim městská policie dá jako příspěvek na bydlení. Zaměstnanci, kteří bydlí za Prahou a dojíždějí, získají nově nárok ještě na příspěvek na dopravu, a to až do dvou tisíc korun.

„Strážníkům v přímém výkonu se také zvedne rizikový příplatek. Místo současných čtyř tisíc budou dostávat šest tisíc korun měsíčně, jako to mají nyní státní policisté,“ popisuje radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).

Jenže potíže s nedostatkem strážníků ještě stále nejsou zcela vyřešené. Neobsazených zůstává 249 tabulkových míst, to je zhruba deset procent z celkového počtu. Na konci roku 2015 bude muset navíc od městské policie odejít zhruba sto strážníků, kteří nemají maturitu. 

„Řada si jich vzdělání doplnila, někteří ale naopak ani studovat nezačali,“ říká Šuster.

Nábor značně brzdí fakt, že výběrovým řízením neprojde valná většina uchazečů.

Za letošní rok se chtělo strážníkem stát 5 387 lidí, uspělo jich však pouze 132. Zhruba devadesát procent neúspěšných zájemců pohořelo na psychologických testech, zbytek nezvládl zdravotní nebo fyzickou prověrku.

Podle Šustera se i přes nutný odchod lidí s nedostačujícím vzděláním v příštím roce podaří obsadit všechna místa, která jsou nyní volná. Šuster sám se o to své bát nemusí. 

Podle Hadravy nové vedení metropole neplánuje hledat nového ředitele pražských strážníků.