Grafické znázornění umístění nové obytné zástavby u roubenky Pod Zvonařkou

Grafické znázornění umístění nové obytné zástavby u roubenky Pod Zvonařkou | foto: rh-arch, iDNES.cz

Roubenku na Zvonařce obklopí nové byty, místní jsou proti

  • 9
U památkově chráněné roubenky v ulici Pod Zvonařkou na Praze 2 má vyrůst dům se třemi obytnými patry a garážemi ve dvou podzemních podlažích. Místní obyvatelé se proti stavbě ohradili happeningem a peticí.

Na pozemku historické stavby chce investor Rezidence pod Zvonařkou s. r. o vystavět dům s 35 byty, 42 garážemi a až se třemi obchody. Opoziční zastupitelé Prahy 2 se ve čtvrtek pokusili kvůli stavbě vyvolat mimořádné jednání zastupitelstva, ale po 18 minutách se rozešli a o ničem nejednali, protože program zastupitelstva nebyl schválen.

Městská část bude tak o stavbě a požadavcích vůči investorovi znovu jednat
7. prosince.

Na konci října uskutečnili místní obyvatelé petici proti zastavění pozemku památkově chráněné roubenky, kterou podepsalo přes 500 lidí. Podle autorů petice zde zhoustne doprava, protože vjezd je možný pouze z Bělehradské ulice.

„Zejména dopravní poměry jsou již dnes na hranici únosnosti – ulice Pod Zvonařkou má velmi úzký profil a dá se do ní vjet jen domovním průjezdem v ulici Bělehradské. Nárůst dopravy o desítky automobilů denně proto bude mít na dosud klidnou lokalitu devastující účinek, řekl Stanislav Sojka, člen Komise územního rozvoje MČ Praha 2.

Podle Rostislava Říhy z architektonické kanceláře, která projekt zpracovává, nebude mít 40 aut z nového projektu na blízké okolí žádný vliv.

„Po blízké Bělehradské ulici podle posledního oficiálního sčítání projede 11 600 aut a 450 tramvají denně. Proto hluk v ulici Pod Zvonařkou zůstane i po realizaci projektu pod normovými limity,“ tvrdí.

Projekt podle něj také po realizaci přispěje ke kvalitě místního prostředí, takže ubude „země nikoho“ a prostor se zkultivuje.

Rada městské části Prahy 2 měla od začátku omezený prostor, jak situaci řešit.

„Městská část je pouze vedlejším účastníkem schvalovacího procesu, neboť není vlastníkem dotčeného pozemku ani okolních pozemků, proto považuji za úspěch, že po dlouhém projednávání se městské části podařilo s investorem dohodnout a přesvědčit ho o zachování roubenky,“ vysvětlil pro iDNES.cz zástupce starostky Václav Vondrášek

Roubenou vilu poblíž Nuselských schodů postavil v roce 1921 ředitel Kladenských dolů Josef Janeček a nyní je ve vlastnictví soukromého majitele.