Takhle má vypadat rozhledna z kmínků náletových stromů. Z větví nebude kvůli naprosté bezpečnosti jenom schodiště uprostřed třínohé stavby. Rozhledna bude měřit 22 metrů. | foto: Huť architektury

V Praze vyroste dvacetimetrová rozhledna z větví náletových stromů

  • 9
Unikátní baculatá trojnohá rozhledna má do příštího jara vyrůst v novém parku na území Prahy 14 v Kyjích. Vyhlídku s pracovním jménem Doubravka vybudují podle návrhu architekta Martina Rajniše z kmínků náletových stromků. Dle autora jde o styl obvyklý na Nové Guineji.

Petřínská rozhledna nebo žižkovská věž. To je pražská rozhlednová klasika. Tradiční nabídku však brzy rozšíří unikát. Více než dvacetimetrová rozhledna z větví má vyrůst v novém volnočasovém areálu Na Čihadlech nad Rokytkou v Praze 14.

"Na mých pozemcích v Jizerských horách mi vyrostlo asi šest kilometrů náletů, tedy malých kmínků jasanů či javorů. Tak nás s kolegou Davidem Kubíkem napadlo, že by to byl zajímavý levný stavební materiál, kterého je všude dost a každý se ho ze své zahrady rád zbaví," vypráví autor návrhu nové rozhledny Martin Rajniš, který před pár dny v Paříži obdržel Mezinárodní cenu za udržitelnou architekturu.

Od začátku století se Rajniš zabývá takzvanou přirozenou architekturou, která maximálně využívá přírodní materiály. Baculatá třínohá stavba z větví, kterou pro Prahu navrhl, nemá zatím v Česku obdoby.

Martin Rajniš

  • známý český architekt, vystudoval ČVUT a AVU
  • spoluautor pražského obchodního domu Máj na Národní třídě a pavilonu dějin dopravy na Expo 1986 ve Vancouveru
  • podílel se také na stavbě nového obchodního centra v Praze na Smíchově
  • od roku 2002 se věnuje menším stavbám z přírodních materiálů – mezi jeho realizace z té doby patří například nová Poštovna na Sněžce, Maják Járy Cimrmana v Příchovicích nebo rozhledna Bára u Chrudimi
  • letos získal Cenu za udržitelnou architekturu, která se každoročně uděluje za výjimečný přínos v architektuře
  • má vlastní ateliér Huť architektury Martin Rajniš

"Nejvíce se podobá některým stavbám z Nové Guineje. Jinak tento typ konstrukce zatím ještě nemá ani jméno. Je to takový klackoid, bratranec stromu," usmívá se architekt.

Podobné konstrukce z kmínků náletových stromů by se podle něj daly využívat třeba k zastínění venkovních kaváren nebo tenisových kurtů.

Uprostřed tří divokých přírodních nohou jeho rozhledny bude procházet klasické kulaté schodiště. To jediné kvůli bezpečnosti návštěvníků z větví nebude.

Radnice Prahy 14 architekta oslovila sama.

"Rozhledna naší městské části zatím chybí. Proto jsme se rozhodli navázat spolupráci s architektem Rajnišem, který je známý svým odvážným přístupem a využíváním přírodních materiálů," vysvětluje starosta Prahy 14 Radek Vondra.

Rozhledna na zkoušku

Aby si architekt novou konstrukci otestoval, vznikne nejprve menší dvounohá verze na břehu Kyjského rybníka. Minulý týden ji pod jeho vedením začala stavět skupina studentů tří fakult architektury.

O nové rozhledně, které se pracovně říká Doubravka, hodlá radnice ještě diskutovat s občany. "Pokud vše dobře dopadne, rozhledna by mohla stát příští rok," zakončil starosta Vondra.