Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství...

Vizualizace šestipodlažního bytového domu, který má vyrůst v sousedství Anežského kláštera u Dvořákova nábřeží. | foto: Franek architects

Stavební povolení pro „maršmeloun“ platí, ministerstvo zastavilo přezkum

  • 12
Ministerstvo pro místní rozvoj zastavilo přezkum vydání stavebního povolení pro kontroverzní novostavbu v historickém centru Prahy přezdívanou maršmeloun. Na základě podaných odvolání zahájil přezkumné řízení pražský magistrát, podle ministerstva ale až poté, co rozhodnutí nabylo právní moci.

Proti zahájení přezkumu se odvolal investor Praga Progetti e investimenti, ministerstvo jeho námitku přijalo.

„Vzhledem k tomu, že proti rozhodnutí stavebního úřadu ze dne 30. 4. 2014 žádný z účastníků daného územního řízení, kterým bylo doručováno veřejnou vyhláškou, nepodal v uvedené lhůtě odvolání, zmíněné rozhodnutí stavebního úřadu nabylo právní moci dne 14. 6. 2014, a nikoliv 17. 6. 2014, jak stavební úřad chybně vyznačil na písemném vyhotovení rozhodnutí,“ píše se v dokumentu vyvěšeném na úřední desce Prahy 1. Magistrát měl na zahájení přezkumu rok.

Chybně vyznačenou doložku právní moci může podle správního řádu úřad kdykoliv opravit. Podle odpůrců stavby ale „vzniká obava, zda s datem vyvěšení někdo úmyslně nemanipuloval“, napsali to ve vyjádření k odvolání investora.

Projekt, kterému lidé kvůli barvě fasády na některých vizualizacích přezdívají maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce.

V centru se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí. Sdružením a obyvatelům blízkých domů vadí, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak. Kritizují i nevhodnost stavby pro historické centrum Prahy a bezprostřední sousedství Anežského kláštera.

Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů.

 Nový projekt firmy Praga Progetti e Investimenti s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili a na tomto základě bylo vydáno stavební povolení. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívky po růžovo-bílé cukrovince.