Místo výbuchu v Divadelní ulici v centru Prahy.

Místo výbuchu v Divadelní ulici v centru Prahy. | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Nájem v Divadelní by se univerzitě nesměl měnit 50 let, říká děkan

  • 1
Dům v pražské Divadelní ulici, ve kterém před rokem vybouchl plyn, koupila ve veřejné dražbě společnost Lázeňská investiční. Univerzita Karlova, která o něj usilovala, lituje, že taková příležitost se už nezopakuje. Do pronájmu s novým vlastníkem jít nechce.

Tři budovy na jednom místě v centru Prahy. Ve dvou sídlí vysoké školy, které usilují o další prostory, a tu třetí stát prodává. I když o ni usilovala Univerzita Karlova, protože hned v sousední budově sídlí její Fakulta sociálních věd.

Podle ministerstva dopravy bude nový majitel prostory univerzitě pronajímat. Děkan fakulty Jakub Končelík v rozhovoru pro MF DNES řekl, že si tuto možnost nedovede představit.

Ministerstvo dopravy řeklo, že jste v jednání o budově zaspali. Už loni jste však měli připravenu studii, jak byste prostory přestavěli pro potřebu školy. Kdy jste na ní začali pracovat?
Studie je z října, začalo se na ní však pracovat v květnu. Jednání probíhala prakticky od doby, kdy došlo k výbuchu a kdy Řízení letového provozu deklarovalo, že už o budovu dále nestojí.

Řízení letového provozu se brání tím, že bez veřejné dražby by nebyl prodej domu transparentní.
Nejsem právník ani legislativec. Upřímně věřím, že právně je vše v pořádku. Ale když to vezmu selským rozumem, tak obce a státní podniky ročně prodají nemovitý majetek za asi sto miliard korun, ale jen necelé procento jde do elektronických dražeb. Připadá mi zvláštní, že zrovna Řízení letového provozu bylo v takové legislativní pasti, že nemělo jinou možnost.

Vidíte v dražbě nějaký záměr ministerstva dopravy?
Zdá se, že ministr dopravy to přesně takto chtěl. V tom případě ať tedy ale jasně řekne, že stát se chce zbavovat nemovitého majetku, cíleně tak, aby ho poslal mimo státní rozpočet, že se jedná například o součást plánu. Ten já neznám.

Ministerstvo tvrdí, že nový majitel by vám prostory pronajal. Co vy na to?
Nedovedu se představit horší scénář pro univerzitu, než že opravuje budovu, která patří někomu jinému.

Myslíte, že nový majitel by chtěl, abyste budovu opravil?
Neumím si představit majitele, který koupí zbídačenou budovu s cílem opravit ji pro účely vysokoškolského vzdělávání na vlastní náklady. Ale třeba je to takový altruista. Kdyby to tak bylo, tak se slávou nového vlastníka uvítáme.

V čem by spočívala rizika, kdybyste šli do podnájmu v Divadelní?
Mně se obecně nepříčí myšlenka být v nájmu. Ovšem pouze v situaci, kdy to má smysl. My jsme třeba v nájmu v budově ministerstva zahraničních věcí. Ministerstvo zničehonic nezvedne cenu nájemného. Ale proč by to neudělal soukromý majitel? A škola má ve svém fungování obrovskou setrvačnost. Nemůže změnit působiště ze dne na den ani z roku na rok. Kdyby vlastník najednou řekl, že chce za nájem 70 milionů místo dohodnutého půl milionu, tak my zavřeme obor anebo pár let budeme muset zůstat a hledat mimořádné řešení.

Takže se nedohodnete?
Do smluvního vztahu s touto firmou jít nechci a budu rozhodně proti. Důvod je prostý: já musím mít velmi silnou víru v to, že partner je solidní a že se pro nás zásadně nezmění podmínky příštích padesát let. V tomto horizontu totiž my jako škola přemýšlíme a plánujeme. U firmy, která budovu získala za podivných podmínek, tuhle důvěru nemám.

Jaké jste měli s domem plány?
Naše fakulta je roztroušena po osmi místech. Takto bychom měli hned dvě naše budovy vedle sebe. Stačilo by probourat dveře a studenti by necestovali zbytečně po Praze. Dům mezi námi a FAMU je výjimečný polohou. Mohli bychom s FAMU sjednotit vzdělávání na mimořádně nákladných přístrojích. Taková možnost byla jedinečná a už se nezopakuje. A konečně pro nás ten prostor byl rozvojový ve smyslu vylepšování podmínek pro doktorské studium a podpory cizojazyčných programů.