Mecenáška umění Meda Mládková

Mecenáška umění Meda Mládková | foto:  Petr Topič, MAFRA

Werichův dům už mohl žít. Kdyby politici chtěli, říká mecenáška Mládková

  • 15
Peripetie kolem Werichovy vily na pražské Kampě nekončí. Stále se neví, kdo bude slavný dům spravovat. Spory o jeho budoucnost se vlečou už deset let a nerozhodlo o ní ani zastupitelstvo Prahy 1 minulý týden. "Byrokracie v Česku je neuvěřitelná," říká Meda Mládková, mecenáška umění, která se o vilu uchází.

"Je to škoda především pro Werichovu vilu, která již několik let chátrá a město neví, co chce. Je to otázka vůle, co politici chtějí, a pokud by opravdu chtěli, mohl Werichův dům už několik let žít," říká v e-mailovém rozhovoru Meda Mládková, zakladatelka Musea Kampa, které o vilu usiluje.

Zastupitelstvo opět nerozhodlo. Táhne se to přes deset let. Neunavuje vás to už?
Už mě to dávno unavilo. Víte, už si ani nevzpomínám, kdy jsem o Werichovu vilu žádala poprvé, ale rozhodně je to hodně let.

Budete i nadále o pronájem Werichovy vily usilovat?
Pokud vím, nebylo výběrové řízení dosud formálně ukončené a stále se čeká na reakci Prahy 1. To, zda budu o Werichovu vilu usilovat, závisí na tom, jak se k situaci Praha 1 postaví a jaké bude mít s Werichovým domem plány. Dále mě pak zajímá názor členů naší správní rady.

Zastupitelé na svém zasedání kritizovali doporučení a složení komise, která ve vámi zmiňovaném výběrovém řízení váš projekt podpořila. Nezdá se vám zrovna tato kritika podružná, když už se spory tak dlouho táhnou?
Osobně jsem přesvědčená, že náš projekt je opravdu kvalitní. Připravoval ho tým expertů z neziskového sektoru společně s Jiřím Pospíšilem (bývalý ministr spravedlnosti a člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, pozn. red.), kterému v tomto osobně důvěřuji a jsem přesvědčená, že by projekt měl na Kampě úspěch. Kritice vůči komisi nerozumím, neboť Praha 1 tuto komisi, respektive lidi do komise, sama vybrala.

Někteří vaši kritici a část místních lidí upozorňují, že projekty Musea Kampa jsou příliš megalomanské a někdy až sobecky zasahují do veřejného prostoru Kampy. Bojí se, že podobné to bude i v případě Werichovy vily. Můžete na to prosím reagovat?
Jsem ráda, že se lidé zajímají o to, co se v jejich okolí děje. Nevím ale, o jaké megalomanské projekty Musea Kampa jde. Mnozí lidé bohužel náš projekt na využití Werichovy vily neznají, ale předem jej zřejmě z osobních důvodů odmítají.

Program, který v projektu navrhujeme, se týká prostoru domu a zahrady Werichovy vily, a nikoliv Kampy. Naše muzeum připravuje několik výstav ročně, které navštíví tisíce návštěvníků. Díky Museu Kampa mají dnes občané i turisté možnost seznámit se s díly světových autorů i domácích významných umělců. Pravidelně připravujeme oblíbené a hojně navštěvované dílny pro rodiny s dětmi a workshopy pro školní skupiny.

Hledá se nájemník

O tom, kdo získá Werichovu vilu, se hovoří přes deset let. Padla už i některá rozhodnutí. Třeba, že ji na 40 let získá a opraví nadace Mládkových. Nové vedení radnice se však po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit za své peníze.

S nadací připravovalo uzavření nové smlouvy. Zastupitelé Prahy 1 ji však neschválili a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení na podzim 2013. Komise začátkem března doporučila, aby dům připadl Mládkové.

Zastupitelé se však minulý týden nedohodli. Radnice následně představila plán, že by o nájemci měli rozhodnout sami obyvatelé Prahy 1. Jednou z cest by mohlo být vyhlášení referenda nebo vypsání ankety.

Co chystáte na letošní rok?
Na léto připravujeme výstavu 60 let večerníčků a další zajímavé výstavy. Myslím, že program našeho muzea je lepší a zajímavější než komerční programy.

Osobně jste znala Jiřího Voskovce i Jana Wericha. Myslíte, že dokážete do případné expozice promítnout osobní vzpomínky na tyto dva umělce?
Ve Werichově domě by měla být expozice věnovaná Voskovcovi a Werichovi. Byla bych ráda, aby tato instalace byla interaktivní a vytvořili ji odborníci na dané téma. Voskovce jsem osobně znala, a zda se mé osobní vzpomínky do expozice promítnou, bude překvapení pro návštěvníky.

Mluví se také o tom, že by ve vile mohl skončit archiv váš a vašeho manžela Jana Mládka, ve světě uznávaného ekonoma (vyšší úředník Mezinárodního měnového fondu, který po komunistickém puči zůstal v zahraničí). Co archiv obsahuje?
Nejdůležitější pro mě je to, aby zůstal archiv mého manžela pohromadě a v Čechách. Archiv obsahuje mimořádné dokumenty z oblasti ekonomické teorie, které nemá ani knihovna Vysoké školy ekonomické. Důležitá je rovněž moje korespondence s výtvarníky z exilu a knihy o umění a umělcích druhé poloviny 20. století.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký řekl, že jste neústupná dáma, která si stojí za svým. Někteří politici rovněž naznačují, že ne úplně dobře chápete složitost procesu spojeného s pronájmem Werichovy vily. Třeba zákon o veřejných zakázkách, nakládání s majetkem města... Myslíte, že jsou tato pravidla příliš svazující?
Byrokracie zde v Čechách je neuvěřitelná. Jsem ráda, že se pan Lomecký snažil v poslední době s Werichovou vilou něco udělat. Bohužel se to zatím pro nesouhlas zastupitelů nepodařilo. Pokud by politici opravdu chtěli, mohl dům už několik let žít.