Nově jmenovaný šéf pražské městské policie Eduard Šuster

Nově jmenovaný šéf pražské městské policie Eduard Šuster | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zbavíme se zbytečných činností, plánuje nový šéf pražských strážníků

  • 5
Po více než roce bezvládí má pražská městská policie nového ředitele. Eduard Šuster chce, aby se strážníci starali o pořádek v ulicích a vynechali to méně podstatné. Možná přestanou řešit některé dopravní přestupky. Strážnické zkoušky složil Šuster v úterý, ve čtvrtek ho primátor uvedl do funkce.

Podle vyjádření politiků od vás čekají především to, že vrátíte důvěru městské policii. Jak to chcete udělat?
Jako má policie heslo Pomáhat a chránit, tak městská policie by mohla mít motto Důvěra a respekt. Protože jestli něco potřebuje, tak je to důvěra a respekt lidí. A k tomu by měly pomoci následující kroky. Chtěli bychom, aby bylo v ulicích více strážníků. Aby obyvatelé věděli, na koho se obrátit, pokud budou mít nějaký problém. To předpokládá přesné rozdělení činností mezi státní a městskou policii. Běžně se stává, že lidé tápou a volají 156, 158, na úřad městské části. Pokud bude na stránkách jasně stanoveno, na koho se mají obrátit, bude to dobré.

To znamená, že člověk si třeba na internetu najde, že jeho ulici hlídá Jan Novák, a když budou sousedé rušit noční klid, tak zavolá Jana Nováka?
Nebo linku 156. Pokud dosáhneme toho, že občan ví, koho zavolat, je to ideální. Důležitá je ale také osobní znalost. Lidé se musí se strážníky potkávat. Rozhodně toho nechceme docílit navyšováním počtu zaměstnanců, ale oproštěním se od činností, které nejsou nezbytné nebo jsou vykonávány také někým jiným. Tam je velká rezerva desítek a stovek pracovních míst.

Eduard Šuster

Nově jmenovaný šéf pražské městské policie Eduard Šuster

Narodil se 8. června 1974, je rozvedený, má dvě děti.
Vystudoval Vysokou školu finanční a správní, obor veřejná správa, a Policejní akademii, obor bezpečnostně právní studia.
Naposledy pracoval jako vedoucí pražské pohotovostní motorizované jednotky u Policie České republiky, předtím působil například jako vedoucí speciální pořádkové jednotky a na dalších místech u policie.

Zdroj: Životopis odevzdaný magistrátu hl. m. Prahy

Bavíme se o kontrole dopravních přestupků? To loni naznačoval primátor Bohuslav Svoboda.
Mluvím o činnostech, které bezprostředně nesouvisejí se zajišťováním veřejného pořádku, neboť zákon říká, že strážník především zajišťuje místní záležitosti veřejného pořádku. Na strážníky se nabalila spousta činností, které s tím naprosto nesouvisí.

Můžete jmenovat?
To bych si zatím nechal pro sebe, chci vytvořit tým lidí, kteří se na tom posuzování budou podílet. Zhruba do tří týdnů představíme první etapu změn.

Pokuty budou možná rozdávat úředníci

Bude jednou z těch činností, o kterých budete jednat, měření rychlosti?
Nepředcházel bych. Podle zákona to spadá i do pravomoci strážníků. Čili nemělo by to být tak, že strážníci to nebudou řešit vůbec.

Už dříve také padl návrh, že by pokuty za parkování mohli rozdávat úředníci nebo si tak přivydělávat matky na mateřské. To si umíte představit?
Určitě je před námi debata o tom, která složka by to mohla dělat a případně jak přitom zajistit její bezpečnost. Jestli to budou úředníci nebo matky na mateřské, což osobně považuji za absurdní, je zatím předčasné řešit.

Strážníci městské policie na koních hlídkují na Petříně.
Odtah auta z modré zóny

Strážníci by měli být v ulicích a dohlížet na pořádek. Naopak parkování možná budou kontrolovat úředníci.

Je podle vás Praha bezpečné město? Nebojíte se na ulici?
Já se nebojím vůbec. A myslím si, že Praha bezpečná je. Pokud je policie v odpoledních a nočních hodinách schopna na místo tísně dojet v průměru do 4 až 5 minut, v rizikových situacích třeba i za dvě minuty, minutu a půl, tak jsme na tom daleko lépe než v jiných městech.

V čem vidíte největší riziko pro Pražany? Jsou to třeba povalující se bezdomovci, narkomani, kteří shánějí peníze na dávku, nebo něco jiného?
Mezi největší problémy patří kapesní krádeže. Praha je hlavní město a stahují se sem gangy z celé republiky i zahraničí.

Může tohle městská policie vůbec nějak vyřešit?
Tato činnost se velice těžce odhaluje v uniformách. Když chytne strážník v uniformě kapesního zloděje, tak chytil amatéra. Profesionálním gangům se věnuje kriminální policie.