Jan Skopeček se stal předsedou středočeské ODS na prosincovém sněmu

Jan Skopeček se stal předsedou středočeské ODS na prosincovém sněmu | foto: Michal Sváček, MAFRA

O bytí a nebytí ODS rozhodnou komunální volby, říká Bendlův nástupce

  • 4
Nový šéf středočeských občanských demokratů Jan Skopeček tvrdí, že nadcházející komunální volby rozhodnou o bytí a nebytí strany. ODS však podle něj má potenciál, aby v nich uspěla. Nebojí se ani vlivu silných jmen, pro návrat Václava Klause ale podle něj nejsou podmínky.

Kdybyste měl třemi slovy popsat aktuální stav středočeské ODS, která by to byla?
Popsat středočeskou ODS ve třech slovech neumím. Kdybych ale měl stručně shrnout, co se stalo na regionálním sněmu, řekl bych, že jsme vykročili do nové etapy. A mě velmi těší, že mohu v této nové době hrát roli jejího předsedy. Zároveň mne ta role ale zavazuje.

Jan Skopeček

Narodil se v roce 1980 v Hořovicích na Berounsku. Dodnes tam žije a je zastupitelem.

Do ODS vstoupil v roce 2001.

Na VŠE studoval ekonomiku, nyní tam přednáší.

V letech 2006 až 2013 pracoval jako poradce prezidenta Václava Klause, v roce 2009 se stal ředitelem Centra pro ekonomiku a politiku, které má vazby na Klause.

Třetí volební období je zastupitelem kraje, od loňska šéfem kontrolního výboru.

Letos za ODS kandidoval do Sněmovny, ale kvůli propadu strany se z šestého místa nedostal.

Je svobodný.

V čem?
Já i mí kolegové se musíme pokusit, abychom vrátili odéesce nejen ve středních Čechách, ale v celé republice důvěru voličů. Abychom se vrátili k výsledkům, kterých jsme dosahovali v minulosti.

Na co byste se při tom měli zaměřit? Co je teď pro ODS naprosto nejdůležitější?
Jsou to komunální volby na podzim příštího roku. Ty podle mého názoru rozhodnou o bytí a nebytí ODS. A já si myslím, že je naděje, aby se opět ukázalo, že jsme nejsilnější pravicová strana.

Při pohledu na výsledky posledních voleb je to hodně optimistická vize. Co vás k ní vede?
Naše základna starostů, primátorů a komunálních politiků je velká a velmi kvalitní. Z toho vyvěrá můj optimismus, že se obraz ODS může proměnit. I proto bychom měli těmto lidem jako vedení poskytnout co největší podporu. A ani velký neúspěch ODS v parlamentních volbách nevedl k tomu, že by lidé ve straně přestali být aktivní a přestali se účastnit stranického života. Naopak, ti lidé si s naším regionálním sněmem a kongresem spojují naději na nějaký restart občanských demokratů.

Opravdu? Vždyť například někteří nezávislí starostové už hlásí odchod z vaší kandidátky.
Já jsem ještě ve svém okolí nepotkal nikoho, kdo by u nás kandidoval a teď by mi říkal, že už s tím nepočítá. Pokud jsou starostové, pro které byla strana dobrá jenom ve chvíli, kdy dosahovala třiceti procent, a teď se poohlížejí po jiném subjektu, tak myslím, že s nimi bychom stejně štěstí v budoucnu neudělali. O to víc si budu vážit těch lidí, kteří do toho půjdou s vervou i v této složité době.

Co tedy musí strana podle vás konkrétně udělat pro to, aby v komunálních volbách uspěla?
Musíme se snažit, abychom navrátili důvěru svých voličů. Důležitým krokem bude volba celostátního vedení. Druhým krokem je nutnost sebereflexe. Tedy říci si, jaké chyby udělala strana v minulosti, zejména pokud jde o vládu. To není snaha se vracet, ale pokud se chceme dívat dopředu, musíme se poučit i z chyb. A tyto své chyby vysvětlit i voličům.

Co udělala ODS ve vládě špatně?
ODS i kvůli tomu, že byla v koaliční vládě, musela přistoupit na řadu kompromisů. Například zvyšování daní, které nám vnutila TOP 09. Přitom naopak nízké daně byly pro ODS vždycky princip, na kterém stavěla program a zdůrazňovala ho. Takže když přistoupila na zvýšení, které nebyla příliš schopna vysvětlit voličům, tak ti ji za to potrestali. Z toho pro nás plyne důležité poučení, že některé kompromisy jsou za hranou toho, co bychom jako strana měli přijmout.

Ještě se vraťme k regionálnímu sněmu. Vedení se teď kompletně obměnilo, jsou to jména především komunálních politiků. Dá se to chápat jako určitý zlom?
To nové vedení naznačuje i určitou generační obměnu, a tedy i zmiňovanou obnovu ODS. Jsem rád, že je tam mix komunálních politiků, ale i člověka, který dělá náměstka na ministerstvu životního prostředí. To je tým lidí, který dokáže naplnit to, co jsem říkal.

Hovoříte o nové éře středočeské ODS. Přesto, nebojíte se trochu, že lidé typu Petra Tluchoře, Marka Šnajdra či koneckonců i Petra Bendla i tak dál udrží svůj vliv?
Podívejte, třeba po mé volbě jsem Petru Bendlovi poděkoval za to, že Středočechy vedl. On toho v minulosti udělal pro Středočechy hodně. Já nemám důvod se vůči lidem z minulého vedení vymezovat. Důležité pro úspěch ODS je i to, jak dokáže mezi sebou komunikovat. Jakýkoliv názor nesmí být ve straně umlčován. Navíc Petr Bendl je jedním ze středočeských poslanců. A spolupráce předsedy a poslanců je přece nezbytná.

A další názorová křídla, o kterých se v minulosti hovořilo?
Jiných vlivů se také nebojím, my jsme strana velkých osobností a umíme spolu rozumně komunikovat. Proto není důvod se bát jakéhokoliv spolustraníka.

Ještě se jednou vraťme k výhledům ODS. Jste dlouholetým spolupracovníkem exprezidenta Václava Klause. Myslíte si, že by se měl vrátit do ODS a třeba jí pomoci v návratu k lepším časům?
Neřekl bych, že je to otázka dnešního dne. Návrat by totiž musel chtít on sám a musela by ho chtít i sama ODS. A ty podmínky zkrátka splněny nejsou.

A vy sám osobně? Chtěl byste Klause jako člena?
Já jsem jeho dlouholetým spolupracovníkem. Jsem mu vděčný za mnohé, co se týče mé osobní kariéry, i za to, co udělal pro tuto zemi. Na druhou stranu, nelíbilo se mi, že nevyjádřil podporu ODS před volbami a nedoporučil ji volit. Mrzelo mne to. Nebudu ale člověk, který proti němu bude vystupovat. Jsem loajální jak k němu, tak k občanským demokratům.