Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrah taxikářů se zřejmě bude vracet na místo činu, myslí si psycholog

  16:00aktualizováno  16:00
Pachatelem vražd dvou taxikářů v Uhříněvsi bude nejspíš muž. Mohl dříve pracovat v taxislužbě. A zřejmě si teď užívá mediální pozornost, kterou jeho čin vyvolal. V rozhovoru pro MF DNES přemýšlí o vrahovi psycholog Andrej Drbohlav, autor knihy Psychologie sériových vrahů.

PROČ TAXIKÁŘI? Za tím, že si vrah vybral jako oběti taxikáře, může být podle psychologa Andreje Drbohlava vyřizování msty vůči oboru. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Odborník na psychopatologii zkusil na základě dostupných informací vykreslit osobnost a motivy pachatele.

Lze říci, že smrt taxikářů v Uhříněvsi je dílem sériového vraha?
Podle odborné terminologie se jedná o sériovou vraždu tehdy, když jde o dvě a více vražd. Stačí tedy dvě, ale musí jít o odlišné události. Tyto vraždy se sice zřejmě staly na jednom místě a ve velmi podobný čas, ale vyhledání obou obětí proběhlo naprosto svébytným způsobem na různých místech. Takže principiálně to sériový vrah je.

Myslíte, že má vrah komplice?
Z dostupných informací se to určuje těžko. Přikláněl bych se k tomu, že byl jen jeden. Ale velmi pravděpodobně jde o jedince explozivního typu. To znamená, že jeho ovládací a rozpoznávací schopnosti v době páchání trestného činu jsou zachovalé a z hlediska práva je tedy zcela příčetný. Nejedná se tedy o žádného psychotika, ale spíše o psychopata.

Z čeho soudíte, že to není - lidově řečeno - blázen?
Jeho činnost je zcela viditelně organizovaná. Nepříčetný vrah by se choval impulzivněji a více afektovaně. U nepříčetného psychotického vraha by bylo téměř vyloučeno, aby se nechal dovézt taxikářem na dané místo, zavraždil ho, tělo vyhodil, odvezl auto jinam a šel k dalšímu činu. Velmi pravděpodobně má však některou z poruch osobnosti, nejčastěji to bývá antisociální porucha nebo emočně nestabilní poruchy.

Andrej Drbohlav

Psycholog, autor knihy o sériových vrazích Andrej Drbohlav je psycholog a psychopatolog, který se zabývá analýzou profilu sériového vraha a dalšími extrémními formami behaviorální patologie a psychopatologie. U vydavatelství Grada Publishing vydal obsáhlou encyklopedii Psychologie sériových vrahů, kde odkrývá temné stránky lidské duše.

Můžete z dostupných informací odhadnout jeho věk?
To je opravdu velmi těžké. Obecně se průměrný věk sériových vrahů pohybuje nejčastěji kolem sedmadvaceti let. Jsou však samozřejmě i výrazně mladší i starší vrahové.

Pořád mluvíme v mužském rodě. Nemohla by být pachatelkou žena?
Zcela vyloučit to nejde, ale přikláním se k tomu, že je to spíš muž. Ženy obecně v páchání vražd, obzvlášť těch sériových, moc nesahají ke střelným zbraním. Spíše volí jiné nástroje, které nejsou tak explicitně spojené s krví, například jed. Nebývá u nich tento typ násilné smrti z bezprostřední blízkosti střelnou zbraní. Ostatně takové případy v naší kriminalistické historii v zásadě příliš nenacházíme, u sériových vražd jako takových pak vůbec.

Proč si vybírá právě taxikáře? Co ho k tomu může vést?
Soustředí se na profesní skupinu, což není z hlediska světové kriminalistiky nic neobvyklého. Taxikáři jsou spolu s policisty, duchovními a prostitutkami častým terčem sériových vrahů. Je dost možné, že se jedná o vyřizování nekonkrétní msty vůči tomu oboru jako takovému. Mohl být kdysi rovněž taxikářem, nebo byl třeba opakovaně ošizen a cítí vůči nim něco, co ho burcuje a provokuje.

Napadají vás ještě další motivy?
Mezi nejčastější motivy sériových vražd obecně patří sex, a to zhruba v polovině všech činů. Ten tady ale nefiguruje. Pak jsou to ze třiceti procent peníze. V tomto případě ale nevíme, zda byli oloupeni. Kdyby to tak bylo, významně by to měnilo možný profil pachatele.

Proč vrah oběti nechal právě v Uhříněvsi? Může to mít nějaký význam?
Dost možná to místo činu nějak souvisí s jeho minulostí, možná blízko bydlel nebo pracoval. Je pravděpodobné, že je mu nějakým způsobem známé a že z něj zná snadnou, rychlou a pro něj bezpečnou cestu, aby v taxikářském autě nemusel nikde bloudit a budit zbytečnou pozornost.

A proč tam zanechal obě oběti? Mohl přece každé tělo dát jinam, aby bylo složitější je najít...
Může to souviset s potřebou nerozptylovat pozornost, jak mediální, tak policejní, a soustředit ji na jedno místo. Pravděpodobně je to jedinec, který bude celý vývoj sledovat v médiích, užívat si jejich pozornost a zřejmě se bude na to místo činu i navracet. Dost možná mu dělá radost, že se ty věci takto vyvíjí a že je kauze věnovaná taková pozornost.

Na co si teď podle vás mají taxikáři dávat pozor?
Podle toho, že si jako oběti pachatel vybral jak mladíka v plné fyzické síle, tak staršího zkušeného taxikáře, dá se usoudit, že zásadně nerozlišuje mezi oběťmi na základě nějaké obavy. Obrana vůči němu bude tedy složitá, a to i pro zkušené taxikáře, kteří za léta praxe umějí číst v lidských tvářích a tipovat si zákazníka. Ten člověk bude pravděpodobně velmi obyčejný, nijak vyzývavý typ. Zkrátka někdo, kdo se ztratí v davu. Proto bych teď spíš taxikářům doporučil pracovat hlavně přes dispečink a vyvarovávat se zakázkám z ulice.

V Uhříněvsi našli dva mrtvé taxikáře 11. dubna 2014:

Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.