Primátor Bohuslav Svoboda řeší další koaliční krizi.

Primátor Bohuslav Svoboda řeší další koaliční krizi. | foto: Petr Topič, MAFRA

ANALÝZA: Pražská koalice je pacient na umření

  • 3
Radu Prahy tvořenou politiky TOP 09 a ODS sužují neshody již řadu měsíců. TOP 09 kvůli nim teď vypověděla koaliční smlouvu. Problémy má současná pražská koalice od samého začátku. Řešením jsou volby, jenže ty budou až za rok a půl.

Jaké jsou příčiny rozbrojů, z nichž koalice vychází jako pacient v posledním stadiu nemoci? Pro začátek stačí heslovitě:

Politická nezkušenost a snad i naivita mladičké TOP 09. Neschopnost ODS prosadit něco smysluplného v důležitých pražských tématech, kolem nichž se točí miliardy, jako je třeba tunel Blanka či Dopravní podnik. Názorová rozštěpenost v obou koaličních stranách.

A­ v neposlední řadě i nános závazků, které současná rada zdědila po minulých koalicích. Prakticky všechny propírané kauzy totiž odstartovala zejména rada v čele s primátorem Pavlem Bémem.

Ohlédněme se zpět do listopadu roku 2011. V Praze se nečekaně hroutí dosavadní koalice ODS a ČSSD a doslova na chodbě magistrátu se primátor Bohuslav Svoboda domlouvá na spolupráci s opoziční TOP 09. Ovšem tento překotný postup rozlaďuje některé občanské demokraty v čele s tehdejším předsedou strany Borisem Šťastným.

I zde lze hledat jednu z ­příčin největší slabosti pražské ODS - vnitrostranický rozkol, jenž o něco později vygraduje v rušení stranických oblastí v Praze 4 a 12.

Odrodil dvě koalice, obě ovšem trpí dětskými nemocemi

"Lepší řešení neexistuje," obhajuje své kroky nepříliš zkušený politik a ­zároveň velmi zkušený porodník Svoboda. V náznacích na profesionální deformaci pak dokonce v rozhovoru pro MF DNES dodává:

"Stará průpovídka praví, že jedno dítě je málo, dvě až moc. Dvě koalice už stačily." Naráží tak na vznik již dvou koalic, které od voleb v roce 2010 "odrodil".

Nadšení z pravicové vlády ale záhy bere za své. Po pár měsících se ukazuje, co to je reálná politika a pro nezkušené radní z TOP 09, které celostátní vedení strany tak nějak upozaďuje, je o to těžší.

TOP 09 prosazuje požadovanou "transparentnost," ale jakoby si nechtěla připustit, že i ­tato hra má svá pravidla a jednají v takovém chvatu, až to vypadá, že naopak na zakázkách města chtějí sami vydělat.

Do toho z druhé strany vstupuje "král auditů" - opatrný primátor Svoboda. Ten posílá auditory na všechny strany, aby zjistil, co a jak se vůbec má v městských společnostech typu molochu Dopravního podniku či ve velkých městských investicích typu Blanka. Výsledky auditů však až na výjimky strká do šuplíku.

Pracovitost některých radních a  radou prosazené "povedené vyhlášky" a dílčí kroky bohužel tak nějak skomírají ve stínu miliardových kauz. Není to za rok a půl ve vedení města málo?

Na to reagují radní z TOP 09, jimž tato situace připomíná hrubé mrhání časem i silami. Sami ale selhávají ve svých rezortech - zejména ve školství, IT či v oblasti územního plánu.

A do toho všeho se na jaře 2013 objevuje nečekaná "gilotina" - obvinění deseti radních včetně primátora za prodloužení smlouvy s provozovatelem Opencard. Politici se hájí, že rozhodovali na základě právního posudku a mluví o účelovém jednání policie.

Nicméně hluboká paralyzace vedení Prahy tím graduje, což v zákulisí přiznávají i samotní radní, ať už zmíněná gilotina jejich hlavy nakonec setne či nikoliv.

Zjevná i podvědomá nervozita pražských politických špiček se pak promítá v následujících týdnech při vzájemném osočování ODS a TOP 09 z neschopnosti, vetování předložených návrhů či těžko splnitelných požadavcích na svého koaličního partnera.

Dvě poslední aktivity přitom patří do kuchyně TOP 09. Volby se blíží a je zřejmé, že obě pravicové strany potřebují přetáhnout té druhé voliče.

,