Václavské náměstí

Václavské náměstí | foto: Radek Cihla, MAFRA

Rozvoj Prahy bude od příštího roku usměrňovat skupina expertů

  • 11
Magistrát chce sestavit skupinu odborníků, která bude cíleně řídit rozvoj hlavního města. Podle expertů se to totiž v posledních letech děje živelně a nepromyšleně, což podle nich Praze víc škodí než prospívá. Může za to fakt, že rozvoj města mají na starosti různé magistrátní odbory, které se často přetahují o kompetence.

Hlavní město se vyvíjí živočišně a nepromyšleně, bez pořádné dlouhodobé vize. Na tuto skutečnost již řadu let upozorňuje mnoho odborníků. Zmíněná nekoncepčnost padá zejména na hlavy politiků, jejichž myšlení se často omezuje pouze na jejich čtyřleté volební období.

Primátor Bohuslav Svoboda společně se svým prvním náměstkem Tomášem Hudečkem se nyní pokoušejí tento stav změnit. "Do poloviny ledna chceme vytvořit skupinu uznávaných odborníků, ať už to jsou architekti, urbanisté, dopravní inženýři či zástupci dalších profesí, která bude řešit zásadní věci v rozvoji Prahy klidně v horizontu padesáti či sta let," říká Hudeček.

Na magistrátu tuto skupinu pracovně nazývají "ozvučná deska" - tedy seskupení lidí s tak velkou autoritou ve společnosti, že dokážou s určitým nadhledem a potřebným vizionářským talentem poradit a následně posvětit rozhodnutí, která normálně spadají do kompetence města.

Odborníci se nebudou opírat o zákon, ale o svoji autoritu

"Tato skupina rozhodně nepřevezme zodpovědnost a pravomoci magistrátu, ale bude pro něj rádcem při jeho rozhodování," naráží primátor Svoboda na to, že se poradci budou opírat právě o svou autoritu a ne o zákonné "ukotvení".

Radní Hudeček k tomu dodává, že zákon by v tomto případě nahradila tradice: "Pokud se to povede a tito 'poradci' získají oporu ve společnosti, noví nastupující radní si je prostě nedovolí rozprášit." Jenom tak je podle něj možné zachovat kontinuitu rozvoje Prahy, která nebude svázaná s volebním obdobím.

Podobný názor má i bývalý pražský primátor a architekt Jan Kasl, který tvrdí, že by mělo jít o respektovaný orgán, jenž by vahou uznávaných osobností dokázal prosadit i návrhy, které se politikům nelíbí.

"Na druhou stranu by neměl suplovat práci za stávající útvar rozvoje města na magistrátu," upozorňuje Kasl. Podle něj by ale bylo třeba řadu úředníků vyhodit.

"Je potřeba to tam pečlivě pročistit a oživit. Dneska je tento útvar v pozici nekompetentní party, kterou už nikdo nebere vážně," vysvětluje důsledky dřívějších politických rozhodnutí. Útvar má také posílit své kompetence, aby v něm neseděli jen úředníci razítkující dokumenty, ale lidé, kteří plány sami vytvářejí.

Skupina by se měla scházet maximálně čtyřikrát do roka. Prozatím se neví, kolik v ní bude lidí. Nicméně Hudeček věří, že pro experty bude prestižní podílet se na dlouhodobém rozvoji Prahy. I proto půjde o neplacenou funkci.