Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

Předzahrádky restaurací v centru Prahy se změní. Už žádné reklamy a plast

  • 44
Z restauračních předzahrádek v památkové rezervaci Prahy letos úplně zmizí televizní obrazovky, plastový nábytek i reklamy. Pokud nová pravidla restaurace nedodrží, bude jim hrozit konec činnosti. Květnové hokejové mistrovství světa tak už na venkovních zahrádkách sledovat nebudeme.

Zahrádky se musí přizpůsobit novým pravidlům vydaným pražskými památkáři, jinak jim hrozí konec. Zmizet mají televizní obrazovky, výrazné reklamy na slunečnících, dřevěné podesty, plastový nábytek, a dokonce i výčepní pulty. Přes léto také skleněné zábrany.

Pražští památkáři vydali zvláštní příručku předloni. Jenže restauratéři se jí neřídili. Podle památkářů se to však od konce loňského roku změnilo, zlepšila se spolupráce s městskými částmi. Na provozovatele je vyvíjen větší tlak.

„Nejvíce nám vadí mohutné podesty, křiklavé reklamy a nevkusná barevná řešení,“ vysvětluje ředitel odboru památkové péče magistrátu Jiří Skalický. Podle něj někteří restauratéři absolutně nerespektují charakter okolí.

Jako příklad uvádí zahrádky na Staroměstském náměstí, u Obecního domu nebo u Malostranské věže.

Anketa mezi starosty

Jak se stavíte k pravidlům památkářů pro restaurační zahrádky v památkově chráněném území?

Oldřich Lomecký starosta Prahy 1

Schvalování předzahrádek by mělo být v kompetenci městských částí. Ony jsou schopny posoudit, zda je zátěž přípustná. Památkáři by měli mluvit pouze do toho, jak mají předzahrádky vypadat.

Jana Černochová starostka Prahy 2

Naše městská část podporuje zřizování předzahrádek všude, kde je to z hlediska pohybu pěších i automobilů bezpečné. Příručka je metodickým materiálem, který je vhodné respektovat, ale není dogmatem.

Vladislava Hujová starostka Prahy 3

Manuál památkářů vítáme, a pokud to bude možné, tak jej aplikujeme. K budování předzahrádek se rozhodně stavíme kladně. Nesmí ale překážet. U nás je problém, že zahrádky ubírají parkovací místa.

Jan Čižinský starosta Prahy 7

Méně výrazné reklamy a lepší vzhled bychom uvítali. Zvažujeme snížení nájmu. Řešíme, zda se dá zjednodušit povolování zahrádek. Prodloužení na podzim, když je hezky, je pro restauratéry složité.

Nejvíce se podle Skalického bouří provozovatelé, jejichž zařízení jsou dočasné stavby. U nich je nejjednodušší požadovat odstranění, což památkáři udělají, pokud se restaurace nepřizpůsobí.

Velká část restauratérů však změny respektuje. „Musíme držet pusu a krok,“ říká Josef Kříž, majitel Staroměstské restaurace stojící na stejnojmenném náměstí.

Nejvíce ho mrzí, že ze zahrádky musí odstranit pokladnu. „Nakoupíme pagery, které vyjedou účet přímo u stolu. Budeme muset pořídit i nové slunečníky a další věci,“ vypočítává.

S vyššími náklady počítá také majitel nedaleké restaurace Oliva Verde Jaroslav Zahálka, který se nejvíce obává zrušení skleněného oplocení a dřevěné podesty.

Ta podle památkářů omezuje pohyb v ulicích. „Zahrádka s podestou je bezpečnější než dlážděný chodník. A sklo chrání před zloději,“ říká podnikatel.

Zahálka i Kříž by naopak uvítali snížení nájmu, který je v Praze jeden z nejvyšších v Evropě. V některých místech je to dokonce více než sto korun denně za jeden metr čtvereční. S cenami pronájmu nesouhlasí ani památkáři.

„Ti restauratéři, kteří spolupracují, dodržují pravidla a chtějí svoje město mít na světové úrovni, by mohli mít slevu na nájmu. Ti druzí, kteří poruší pravidla, výpověď z nájmu nebo neuzavřenou smlouvu,“ navrhuje Skalický.