Spolana se nechce vzdát technologie využívající rtuť. Prý kvůli krizi nemá na modernizaci.

Spolana se nechce vzdát technologie využívající rtuť. Prý kvůli krizi nemá na modernizaci. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Spolana se odmítá vzdát nebezpečné rtuti. Hájí ji i ministr Bendl

  • 8
Majitel Spolany v Neratovicích se nesmířil s tím, že by po roce 2014 nesměl k výrobě chloru používat rtuť. Odvolal se proto k ministerstvu životního prostředí. To by mělo rozhodnout v nejbližší době. Do jednání navíc vstoupil ministr zemědělství Petr Bendl, který chce se Středočeským krajem o zákazu vyjednávat.

Rtuť dokáže kontaminovat půdu i vodu a způsobit lidem rozsáhlé zdravotní problémy. V zemi kolem neratovické chemičky Spolana jsou jí tuny. Přesto ji chce továrna i přes zákaz Středočeského kraje používat dál.

Polský majitel Spolany, společnost Anwil, argumentuje tím, že ekonomická krize výrazně ovlivnila hospodaření firmy, a ta na drahou technologii nemá peníze.

Spolana a rtuť

Spolana používá amalgámovou elektrolýzu (tj. technologii používající rtuť) k výrobě chloru od roku 1948. V roce 1975 způsob výroby inovovala a zároveň zvýšila kapacitu výroby. V roce 2007 vydal kraj rozhodnutí, podle kterého měla Spolana se zastaralou technologií skončit do roku 2014. Spolana od loňska usiluje o prodloužení termínu do roku 2020.

Na ministerstvo životního prostředí proto nyní od firmy dorazilo odvolání proti rozhodnutí kraje. "Rovněž ale pracujeme na dalších možných scénářích a také promýšlíme jejich možné dopady na zaměstnance a region," odpověděl mluvčí Anwilu Krzysztof Wojdyło na otázku, zda v případě neúspěšného odvolání budou propouštět.

Firma s možností, že by o práci mohlo přijít až osm set lidí, přišla před měsícem, když neuspěla na kraji. Do jednání tehdy vstoupil i středočeský poslanec a ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Ten v dubnu Spolanu navštívil s tím, že by se ve vyjednávání Spolany, ekologických organizací, města a kraje chtěl stát prostředníkem. "Propouštění by mělo v regionu nedozírné následky, je tam zaměstnáno sedm set lidí a dalších sedm set míst je na výrobu navázáno," uvedl tehdy Bendl.

Kraj je nesmiřitelný. Zákaz vydal už před šesti lety

Možnost, zda jde ze strany Spolany o vydírání, Bendl odmítl. Firma by podle něj musela investovat dvě miliardy, které nyní nemá.

O tom, že bude muset přistoupit k šetrnější výrobě, však Spolana věděla již od roku 2007, kdy od kraje dostala povolení k použití rtuti limitované koncem roku 2014.

Právě proto je krajský úřad nesmiřitelný. "Kraj podporuje platný způsob řešení - nahradit do konce roku 2014 zastaralou, prostředí a zdraví škodlivou technologii novou, která je mnohem šetrnější, tak jak se Spolana již dříve zavázala," uvedl hejtman Josef Řihák (ČSSD).

Ministr Bendl se však nevzdává. "V programu mám setkání s hejtmanem a Spolana bude určitě jedno z témat," uvedl.

Kromě technologie výroby chloru se Spolana potýká také se starými ekologickými zátěžemi v půdě, vodě či v budovách areálu. Jde třeba o výskyt rakovinotvorných dioxinů. Odstranění ukládá Česká inspekce životního prostředí.

Podle informací kraje a ministerstva se nedávno povedlo zbavit areál z velké části právě dioxinového znečištění, pracuje se i na odstranění rtuti. V nejbližší době by mělo dojít také k sanaci podzemních vod.