Hranice vojenského újezdu Brdy | foto: Dan Materna, MAFRA

Nechat v brdských lesích armádu? Závan nostalgie, zní ze Senátu

  • 31
Zrušit vojenský újezd v Brdech a zpřístupnit oblast pro turisty, nebo vojáky v lesích nechat? Některé senátní kluby nejsou v otázce rušení vojenského újezdu Brdy zcela jednotné. A odpůrci návrhu zákona toho chtějí využít.

„Jsem téměř rozhodnut.“ „Na devadesát devět procent budu hlasovat pro zrušení.“ „Souhlasím s návrhem.“ Nejčastější odpovědi, které MF DNES slyšela, když se v uplynulých dnech ptala na rušení vojenského újezdu senátorů.

Právě jejich názor teď bude stěžejní. Poslanci návrh v půlce prosince celkem pohodlnou většinou schválili a zdá se, že by neměl narazit ani v Senátu. Ale...

Starostové brdských obcí, kteří se obávají náporu turistů na zdejší čistou přírodu, to chtějí ještě změnit. Je zřejmé, že pokud zákon projde v Senátu, bude pozdě. Prezident Miloš Zeman je totiž dlouhodobě pro.

„V listopadu toto téma pan prezident zmínil v projevu na velitelském shromáždění na ministerstvu obrany, kdy zrušení vojenského újezdu označil za pozitivní krok. Brdy jsou mimořádně cenným územím a právě rozvoj turismu je receptem při řešení otázky zaměstnanosti,“ vzkazuje mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

V Senátu, který má Brdy na programu už 14. ledna, je zatím velkou neznámou postoj sociálních demokratů. V Senátu mají víc než třetinu hlasů, ale jejich názor není úplně jednotný. Ukázalo to už hlasování ve Sněmovně, kde pro zrušení újezdu bylo sedm poslanců z ČSSD, proti osmadvacet a dalších osm se zdrželo. 

Pět hektarů na vojáka

„Pro mě je směrodatné, jak se k tomu bude stavět ministerstvo obrany nebo armáda vůbec. To je rozhodující. Co jsem zatím sledoval z médií, připadá mi, že proti zrušení jsou více názory, které vycházejí spíš z takové nostalgie,“ míní sociálnědemokratický senátor a někdejší ministr vnitra František Bublan.

Jediný argument, který by ho podle prý přesvědčil proti zrušení, by byl takový, že by Brdy měly něco výjimečného, co žádný jiný újezd nemá. „Ale zase ve smyslu pro armádu,“ doplňuje Bublan.

Právě armáda zrušení újezdu navrhuje, a tak se nedá předpokládat, že by si to teď, po třech letech přípravy, rozmyslela. Sám ministr obrany Martin Stropnický (ANO) byl při sněmovním jednání naprosto jednoznačný. 

Jak hlasovali o Brdech poslanci ve třetím čtení

ČSSD
Pro: 7 Proti: 28 Nepřihlášen: 2 Zdržel se: 8 Omluven: 5 

ANO
Pro: 42 Nepřihlášen: 1 Zdržel se: 1 Omluven: 3 

KSČM
Pro: 1 Proti: 15 Zdržel se: 15 Omluven: 2 

TOP 09
Pro: 21 Proti: 1 Nepřihlášen: 1 Omluven: 3 

ODS
Pro: 6 Nepřihlášen: 2 Zdržel se: 6 Omluven: 2 

KDU-ČSL
Pro: 10 Zdržel se: 2 Omluven: 2 

Úsvit
Pro: 12 Proti: 1 Nepřihlášen: 1 

Zdroj: Poslanecká sněmovna

„Jsem přesvědčen, že Sněmovna rozhodla správně. Byla to volba mezi minulostí a budoucností,“ reagoval na schválení návrhu a poznamenal, že Česko patří k zemím s největším počtem újezdů v Evropě. Na jednoho vojáka podle něj připadá pět hektarů, evropský průměr je 1,1 hektaru.

„Příroda dostane na frak“

Z toho vycházejí i někteří senátoři. „Jsem pro zrušení. Podle mého je to nadbytečné a jen to stojí armádu peníze. Sice jsme se o tom v klubu ještě nebavili, ale myslím, že to bude většinový názor,“ míní berounský senátor Jiří Oberfalzer (ODS). Ani ODS ve Sněmovně nebyla jednotná: šest hlasů pro a šest poslanců se zdrželo.

Podle Oberfalzera jsou proti zrušení újezdu jen současní či bývalí komunisté a lidé, kteří měli s armádou co do činění. „Kdysi to pro ně možná prezentovalo jakousi pracovní příležitost, takže u nich jsou motivy pochopitelné,“ tvrdí.

Nejčastějším argumentem proti rušení, ať už ze strany některých dotčených obcí z Podbrdska, ochránců přírody, ale i politiků, je také ochrana nedotčené přírody. Po přijetí návrhu by se většina území měla stát chráněnou krajinnou oblastí.

A to je pro kritiky zákona málo. Nevěří, že by stát a kraj dokázaly prostor dostatečně uchránit od velkých developerských projektů a přílivu turistů.

„Chápu obavy, že příroda teď dostane na frak. Vzpomeňte si, když se otevřela Šumava. Byla to velká sláva a podívejte se, jak to tam vypadá dnes. A i když si myslím, že je takový prostor pro pět a půl vojáka, které dnes armáda má, zbytečný, v tuto chvíli, kdybych měl hlasovat, bych asi hlasoval proti jeho zrušení,“ vysvětluje místopředseda Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). Doufá, že stejný názor bude zastávat i většina ostatních členů klubu. 

Doubravův pohled je však mezi ostatními senátory napříč stranami spíše ojedinělý. Obava, že vyhlášení CHKO bude pro krajinu devastující, je pro ně nepochopitelná.

„Oni tam nechtějí turisty? Když se z toho udělá CHKO, bude to mít tisíc omezení. Jsou blázni, jestli se toho bojí,“ říká předseda senátorského klubu ODS Jaroslav Kubera.

„Já mám dojem, že to jsou jen strašáky, které někdo používá nebo možná zneužívá. Můj otec je rodák ze Spáleného Poříčí, takže tuto oblast znám velmi dobře. A myslím si, že v tomto nádherném prostředí a přírodě by zázemí, které by tam obce mohly vybudovat, bylo na místě,“ doplňuje předseda klubu Starostové a nezávislí Jan Horník.

Argument proti rušení by prý viděl jen v důkazu, že by byla příroda najednou obrovsky poškozena. „A to si dovedu představit jen těžko,“ dodává. Jak návrh v Senátu dopadne, si odhadovat netroufá. „Je dost možné, že se definitivní rozhodnutí opět odsune, protože tam třeba bude nutné zanést další pozměňovací návrhy.“

Letecké záběry krásné přírody v Brdech

11. srpna 2011

,