Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Seniory v Praze trápí chudoba, stále víc jich krade v obchodech jídlo

  • 614
Pražští senioři se dostávají do existenčních problémů. Mají nízké důchody a vysoké náklady na bydlení. To je dohání k neuvěřitelně zoufalým činům. Podle městské policie se objevuje čím dál více případů, kdy důchodce krade v samoobsluze základní potraviny.

"Nejsou to případy, jež bychom počítali ve stovkách. Ukazuje to ale, v jakých existenčních krizích se senioři nacházejí. Je to přestupek jako kterýkoliv jiný, ale pro strážníky je vždy velmi nepříjemné dávat pokutu důchodci, který kradl, protože nemá na zaplacení potravin," řekl šéf městské policie Ludvík Klema.

A zmínil příběh ženy, která měla za krádež potravin sotva za sto korun zaplatit tisícovku pokutu.

Pražští senioři

Lidí nad 65 let je v Praze

205 890

Starobní důchod pobírá

198 350 lidí

Průměrný důchod

10 817 Kč

Průměrné náklady na bydlení

6 795 Kč

"Vyprávěla mi o tom, jak jí po zaplacení nájmu sotva zbude na živobytí, jak se snaží ušetřit něco vnoučatům. Chtěla splátkový kalendář na pokutu. To my ale udělat nemůžeme. Nechci to nijak omlouvat, ale jsou to opravdu smutné příběhy," dodal Klema.

Řešením je například menší byt

Senioři jsou jako ekonomicky neaktivní v podstatě nejsnazší obětí zdražování energií, nájmů, zvyšování cen.

"Zabránit by takovým situacím mohlo například navýšení starobního důchodu. To se ale v době výrazných rozpočtových škrtů čekat nedá," řekl ekonom Karel Potměšil s tím, že v Česku chybí i společenská motivace k řešení existenčních problémů seniorů.

"To by předpokládalo užší provázanost rodin, například vícegenerační soužití. Co však bylo dříve běžné, už dnes funguje spíše naopak," dodává Potměšil. Podle něj by řešením pro seniory mohlo být například spolubydlení. "Takový model sdíleného bydlení je v Evropě vcelku běžný. Nemusí vždy senioři bydlet v domech s pečovatelskou službou," nabízí řešení Potměšil.

Průměrný důchodce totiž dostává jako starobní penzi sotva jedenáct tisíc korun. Často ale bydlí v poměrně velkém bytě a měsíčně za něj platí kolem šesti tisíc. Například v centru města, kde senioři bydlí někdy i ve stometrových bytech, to ale může být i mnohem více.

Seniorům pomůže bezplatná linka

"Obzvláště když potom zůstane starý člověk sám a po zaplacení bydlení mu zbudou sotva dva tisíce korun, to je strašně málo na vyžití. Těžko se divit, že se uchýlí i ke krádeži," připustila vedoucí krizové linky organizace Život 90 Jana Kostařová.

Právě ona spolu se svými několika kolegy vyslechne denně desítky smutných příběhů pražských seniorů.

"Velká část ekonomických starostí důchodců je spojená s drahým bydlením. Proto se jim snažíme poradit, kde a jak získat například příspěvek na bydlení. Případně radíme, aby se pokusili najít si menší a pochopitelně i levnější byt," připomněla Kostařová zásadní problém pražských důchodců s tím, že ne vždy jsou starosti seniorů řešitelné.

"Stejně tak, jak jsou sami na bydlení, tak jsou sami i na další životní situace a jsou vyčleněni ze společnosti, když si nemohou například dovolit ani zajít do divadla. Je pro ně důležité, že si mohou o problému alespoň promluvit,"míní Kostařová.

Linka sloužící seniorům jako bezplatné poradenství, je v pohotovosti nepřetržitě na čísle 800 157 157.