Obvodní soud pro Prahu 1 začal řešit případ obviněných taxikářů a úředníka...

Obvodní soud pro Prahu 1 začal řešit případ obviněných taxikářů a úředníka magistrátu (1.11.2016). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jeden z taxikářů u soudu přiznal předražování, zákazníci prý souhlasili

  • 18
Obvodní soud pro Prahu 1 začal projednávat případ, ve kterém je obžalováno šest taxikářů z předražování jízdného a bývalý úředník magistrátu. Jeden z obžalovaných taxikářů, kteří zatím před soudem mluvili, vinu nepopřel. Hájí se tím, že zákazníci byli s cenou za jízdu ve většině případů předem seznámeni

Řidičům hrozí za podvod osmiletý trest, bývalý úředník může jít za přijetí úplatku do vězení až na deset let.

Michal Šotola, Giovanni Piscicelli Taeggi a Zdeněk Ponert podle žalobců loni do dubna do listopadu zákazníkům účtovali mnohonásobně vyšší jízdné, než nařizuje magistrát.

Pavel Jelínek a Luboš Zdeněk podle spisu organizovali výběr úplatků pro úředníka Luďka Šmejkala, který tehdy pracoval jako referent v oddělení pro kontrolu taxislužby. Poslední obviněný taxikář, Valentin Záruba, peníze muži předával. Šmejkal dostával podle spisu 500 až 700 korun za řidiče.

Michal Šotola, který vypovídal jako první, přiznal, že účtoval vyšší jízdné, než magistrát nařídil. Tvrdí však, že cenu zákazníkům ve většině případů sděloval předem, a ti s ní souhlasili.

Poukázal také na některé nesrovnalosti v obžalobě - některé jízdy, které žalobci uvádí, se měly podle spisu uskutečnit souběžně, nesouhlasí prý i škoda, kterou měl zákazníkům způsobit. Do ceny jízdného podle něj státní zástupci nezapočítali cenu za čekání.

SMS zprávy o kontrolách

Šotola také řekl, že „přispíval“ cca 500 korun měsíčně na to, aby měl informace o kontrolách. Nevěděl prý ale, že peníze slouží k uplácení úředníka.

Uvedl, že mu chodily SMS zprávy, kde bylo uvedeno místo a čas kontroly.

Bývalý úředník magistrátu Luděk Šmejkal, obžalovaný z korupce, u soudu vinu odmítl. Seznam kontrol prý nikomu nepředal.

„Nikdy jsem ani nežádal žádné peníze, ani náznakem,“ řekl předsedkyni senátu Heleně Králové. „Přijde mi, že jsem se na magistrátu někomu znelíbil,“ dodal. Mimo jiné vypověděl, že k seznamu kontrol mělo přístup větší množství lidí.

V některých případech si řidiči účtovali až 200 korun za kilometr. Pražský magistrát přitom stanovil maximální cenu za kilometr na 28 korun, nástupní sazba je maximálně 40 korun.

Policie taxikáře zadržela loni v listopadu na Staroměstském náměstí kvůli podezření z předražování jízdného (více zde). O několik dní později obvinila šest taxikářů a pracovníka magistrátu, který podle nich vynášel informace(čtěte zde).

,