Střední průmyslová škola Na Třebešíně, poznamenaná úmrtím šikanované učitelky....

Střední průmyslová škola Na Třebešíně, poznamenaná úmrtím šikanované učitelky. Na její týrání upozornili vedení školy sami žáci –přesto si teď někteří vyčítají, že to měli udělat dříve a důrazněji. (15. února 2016) | foto: Petr Topič, MAFRA

Magistrát podal kvůli šikaně učitelky na průmyslovce trestní oznámení

  • 57
V případu šikanované učitelky Střední průmyslové školy Na Třebešíně, která v únoru zemřela, nastal další posun. Magistrát podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli zanedbání povinností. Ve škole nyní probíhá konkurz na nového ředitele.

„Trestní oznámení podal úřad z toho důvodu, že šikanu nikdo nenahlásil nejen nám jako zřizovateli, ale ani policii,“ říká předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher (ANO).

Případ totiž podle něj splňoval všechny parametry, které metodické příručky uvádějí jako důvod pro informování policie.

„Šlo o nežádoucí chování, které bylo dlouhodobé a intenzivní, probíhalo skupinově, navíc proti dospělé osobě,“ dodává Nacher.

Po odhalení šikany na třebešínské průmyslovce se přitom na magistrát začali obracet i učitelé z dalších škol, kteří uváděli, že se s agresivním chováním setkávají také.

„Ty podněty se týkaly dokonce i šikany mezi samotnými zaměstnanci škol,“ podotýká Nacher.

Učitele o šikaně nikdo neškolil

I proto si Praha nechala zpracovat průzkum, který měl zjistit, jaký podíl kantorů má s šikanou zkušenosti. Průzkumu, který zpracovávalo Pražské centrum primární prevence, se zúčastnilo celkem 1 791 učitelů z pražských základních a středních škol.

Průzkum mezi učiteli

  • Se šikanou v podobě slovních útoků se setkala více než třetina oslovených učitelů. Opakovanou zkušenost uvádí 13 procent pedagogů.
  • Dvě třetiny pražských učitelů nikdy neabsolvovaly školení na téma šikany.
  • Více než polovina dotázaných uvedla, že by ve věci šikany uvítala právní podporu.

Zdroj: průzkum Pražského centra primární prevence

„Z odpovědí v dotaznících vyplynulo, že se šestatřicet procent učitelů setkalo se slovními útoky ze strany žáků. V jednotkách procent pak mají zkušenost i s fyzickými útoky,“ říká Nacher.

Podle něj je nutné, aby se na školách začalo k prevenci šikany přistupovat zodpovědněji. A nejen na školách. Podporu by kantoři přivítali i od zřizovatele škol, tedy magistrátu.

„Když jsme se učitelů ptali, jakou podporu by ocenili, tak na prvním místě uváděli právní pomoc. Je vidět, že si pedagogové nejsou jistí v tom, jak v případech šikany postupovat a co si mohou a nemohou dovolit, když se s agresivitou žáků setkají,“ tvrdí Nacher.

Problémem je také to, že celých čtyřiašedesát procent dotázaných neprošlo žádným programem, který by prevenci šikany řešil. Čtvrtina respondentů nějaký kurz absolvovala, ale jen v rozsahu kratším než deset hodin.

„Učitelé musí tyto kurzy navštěvovat ve svém volném čase, protože povinné nejsou. Minimálně to ukazuje na to, že byla oblast prevence šikany podceňována,“ myslí si Nacher.

Ve škole momentálně probíhá konkurz na nového ředitele. Toho dosavadního, Františka Bártla, pražští radní odvolali na konci února (více o tom zde). Zájemci se mají hlásit do 6. dubna na magistrátu. Nový ředitel by měl nastoupit nejpozději v září.