Střední průmyslová škola Na Třebešíně, poznamenaná úmrtím šikanované učitelky. Na její týrání upozornili vedení školy sami žáci –přesto si teď někteří vyčítají, že to měli udělat dříve a důrazněji. (15. února 2016) | foto: Petr Topič, MAFRA

Průmyslovku zkoumá policie. Řeší, zda mohla šikaně učitelky zabránit

  • 131
Vedení průmyslové školy Na Třebešíně prošetřuje policie. Ta se ptá mimo jiné i na to, jestli na terorizování učitelky nemohlo přijít dřív. V těchto dnech do školy zamíří také inspekce. Podle zjištění MF DNES už ve škole na podzim jedna kontrola byla.

Už na podzim do třídy šikanované angličtinářky ze střední průmyslové školy v Malešicích zamířila kontrola. Sice odhalila nedostatky, ale ty se týkaly především výuky. O psychickém nátlaku ani slovo. Už v té době však byla žena pravděpodobně terorizována několika chlapci, tedy alespoň podle svědectví studentů.

Otázkami, zda škola něco nezanedbala a mohla trápení kantorky odhalit dřív, se nyní zabývá policie.

Kriminalisté na ně hledali odpovědi minulý týden a včera znovu - tedy krátce po smrti angličtinářky - když navštívili školu. Jde jim především o to, zda vedení průmyslovky nevědělo o problémech pedagožky právě již od podzimu. Šikanu učitelky totiž začalo řešit až v lednu.

„Nemohu se k tomu vyjádřit, protože to teď řeší kriminální policie. Oni nyní prošetřují celou situaci a prošetřují i to, jak jsme se o tom dozvěděli,“ uvedla bez dalších podrobností zástupkyně ředitele střední průmyslové školy v Praze 10 Taťjana Kubíková.

Kriminalisté ve školních kancelářích zjišťovali podrobnosti o postupu vedení. Sháněli ale také informace o zdravotním stavu učitelky a o chlapcích, kteří ji ve třídě terorizovali. Zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková odmítá, že by vedení školy cokoli zanedbalo. Nepřímo však potvrdila, že se škola na podzim skutečně nějakými záležitostmi ve třídě zabývala, ale s šikanou by je prý nespojovala.

S ohledem na vyšetřování však nebyla konkrétní.

„Kontrola ve třídě nějaká proběhla, nemohu říci jaká a nemohu říci, jak jsme to řešili,“ uvedla k podzimním událostem Kubíková.

Kontrola: Předmět ovládala

Podle informací redakce proběhla ve třídě pedagožky takzvaná hospitace, kdy její hodinu angličtiny sledoval někdo z vedení školy nebo předmětové komise. Magistrát má výstup z této kontroly k dispozici.

„Hospitační zápis konstatuje, že výuka nebyla v pořádku. Špatně byly například metody výuky. Jediný klad podle zprávy byl přátelský vztah k žákům a to, že učitelka velmi dobře ovládala svůj předmět,“ řekla Lenka Němcová, ředitelka odboru školství a mládeže magistrátu.

Pražská policie případ zatím podrobně nekomentuje.

„Nenastal posun. Případem se zabýváme, zjišťujeme veškeré okolnosti, ale vyšetřování je na samém počátku, a tak nemůžeme být jakkoliv konkrétní,“ řekl včera za kriminalisty pražský policejní mluvčí Jan Daněk. Průmyslovku v následujících hodinách prověří také Česká školní inspekce, magistrát byl v kancelářích vedení na prověrce včera dopoledne.

Studenty škola potrestala v půlce ledna podmíněným vyloučením a trojkou z chování. To se některým zdrojům z magistrátu zdá málo, spíše navrhli definitivní odchod žáků z instituce.

Klíčová v tomto případě jsou videa, která si studenti pořizovali a jež zachycují ponižování vyučující. Na záběrech chlapci například naznačovali kopy či rány rukou do obličeje angličtinářky. Jindy zabarikádovali dveře a nechtěli ji pustit z místnosti. Pronásledovali ji i na chodbách.

Jak na šikanu učitelů

Učitelka zemřela začátkem února po několika dnech v nemocnici. Zkolabovala v hodině, její zdravotní stav však podle zástupkyně se šikanou nijak nesouvisel.

Magistrát nicméně nyní shání veškerá fakta, a to narychlo. Problém totiž je, že se o případu nedozvěděl od vedení školy, ale až z médií. „To není v pořádku. To mohu říci i bez šetření,“ uvedla Němcová. Ze včerejší kontroly závěry nemá, její kolegové zjištění v těchto hodinách vyhodnocují. Proto zatím nechce činit ani závěry o možných personálních dopadech ve škole – tedy zda by mohly potíže stát místo někoho ve vedení průmyslovky.

Podle Němcové je šikanu „těžké, přetěžké“ odkrývat a řešit. Například proto, že třída studentů – a to platí v případech šikany učitelů i dětí – může být zaskočena agresivními projevy. Mohou mít strach z toho, aby se nestali také terčem útočníků, a brání odhalení šikany.

Magistrát proto v následujících měsících připraví společně s pedagogicko psychologickými poradnami manuál pro ředitele a učitele, aby jim v podobných kritických situacích pomohl.

Bohumil Kartous ze společnosti EDUin v této souvislosti poukázal třeba na anglosaské modely, kde šikanu řeší školy velmi důsledně.

,