Na opravu silnice mezi Žampachem a Dolním Studeným, která patří Jílovému, by...

Na opravu silnice mezi Žampachem a Dolním Studeným, která patří Jílovému, by bylo potřeba asi sedm milionů korun. Ty ale obec nemá. | foto: Radek Duchoň, MF DNES

Po zimě a záplavách je ve středních Čechách neprůjezdných 15 silnic

  • 0
Po patnácti středočeských silnicích se řidiči stále ještě neprojedou. Rozbily je červnové záplavy, ale i předchozí dlouhá zima. Zavřené mohou být ještě hodně dlouho. Kvůli nedostatku peněz totiž není ani jasné, kdy se začnou opravovat.

Motoristé, kteří by chtěli projet po silnici mezi Žampachem a Dolním Studeným kousek za Prahou, mají smůlu. Červnová povodeň poničila dvě stě metrů cesty - ve vozovce jsou přes metr hluboké krátery. Stovky tun materiálu odnesla voda normálně malého potůčku do nedaleké Sázavy.

Pozor by si při plánování cesty měli dát řidiči i na dalších místech středních Čech. Neprůjezdných silnic je podle krajského úřadu stále patnáct. Většinou třetích tříd.

Starostka: Potřebujeme sedm milionů

Kdy se silnice mezi Žampachem a Dolním Studeným opraví, není jasné. Kromě zákazu vjezdu sem pro jistotu nesmějí ani chodci.

"Škody jsou neskutečné. Část silnice jsme zprovoznili, pomáhali dobrovolní hasiči," uvedla starostka Jílového u Prahy Květa Halanová, pod které Žampach patří. "Požádali jsme o peníze. Pomohlo by nám asi sedm milionů," upřesnila.

Kudy ve Středočeském kraji neprojedete

Jevany – Struhařov (okr. Praha-východ): propadlá část vozovky
Mořina – Karlštejn (okr. Beroun): propadlá část vozovky
Podbrdy – Všeradice, u železničního přejezdu (okr. Beroun): omezení
Sedlčany – Č. Hrádek (okr. Příbram): most je opravený, platí částečné omezení
Chlum (okr. Příbram): bude postaven provizorní most
Týnec n. Sázavou (okr. Benešov): odplavená část vozovky
Talmberk – Budín (okr. Kutná Hora): podemletá, částečně odplavená silnice
Zahrady – Kostelec
(okr. Kolín): poškozený propustek
Svojšice (okr. Kolín): omezení
Mlékovice (okr. Kolín): omezení
Sokoleč (okr. Nymburk) – sesuv půdy
Nymburk – Hořátev (okr. Nymburk): propadlý propustek
Kozly (okr. Mělník): poškozená vozovka
Dolany (okr. Kladno): poškozený most a komunikace

Poznámka: jde o výběr

Poničená je i silnice vedoucí přímo Žampachem. Po ní se však projet, i když s opatrností, dá. "Je zařazena do škod po povodni. Pracovat by se mělo začít brzy," slíbila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

A aby toho místní obyvatelé neměli málo, hlavní silnice, která spojuje tyto části kraje s okolím, je poničená také.

Dvoukilometrový úsek mezi Kabáty a Jílovým voda podemlela. Jezdí se v jednom pruhu, provoz řídí semafory.

"Kdy se začne frekventovaná silnice opravovat, netuším. Obávám se jen, abychom nebyli při rekonstrukci odříznuti od světa," podotkla Halanová.

Zákaz vjezdu do Týnce

Zákaz vjezdu je i mezi Zbořeným Kostelcem a Týncem nad Sázavou. Tato "dvojka" spojuje Týnec s Kamenicí a Prahou.

"Silnice podle mě není tak poničená, aby zde musel být zákaz," rozčiloval se řidič Tomáš, který touto cestou jezdí domů z práce. "Klidně by zde mohl být semafor, který by pustil auta na jednu polovinu silnice. Značky vás před zákazem navedou na objížďku přes Čakovice a Krhanice. Tady je ale silnice zničená možná ještě víc než u Kostelce," kroutí hlavou řidič.

Na Kutnohorsku musí řidiči objíždět silnici mezi Talmberkem a Budínem, kterou voda podemlela a částečně odnesla. "Odvážnější" řidiči tudy projedou zákazem vjezdu, ostatní musí po pět kilometrů dlouhé objížďce.

"Navíc se chystá oprava komunikace mezi Talmberkem a Ledečkem. To přinese další omezení pro řidiče v regionu. Rekonstruovat se má až do listopadu," přiblížila starostka obce Samopše Miluše Horáková, která má Talmberk na starosti.

Zprávy ze Svojšic na Kolínsku vypadaly po posledních povodních hrozivě. Mluvilo se o protržené hrázi rybníka. Voda z něj nakonec "jen" přetekla a vozovku podemlela. "Po silnici ještě nejezdíme. Mám informaci, že se vybírala firma a do konce srpna by se mohlo začít stavět," uvedl starosta Svojšic Lubomír Čmejkal.

"Objížďka je dva kilometry po polní, ale asfaltované cestě. Když se vše stihne opravit do zimy, budeme spokojeni," dodal starosta s tím, že lidé ani moc nenadávají.

Zákaz vjezdu jako varování

Policisté upozorňují, že řidiči by do míst, kam to značka zakazuje, neměli vjíždět. A to nejenom kvůli až dvoutisícové pokutě.

"Silničáři vědí, proč tam značku dávají. Nechceme přivolávat nějaká neštěstí, ale pod řidičem se může v zákazu vjezdu utrhnout krajnice a spadne ze srázu," uvedl jeden z policistů.

Podotkl, že pokud si řidič v zákazu vjezdu nebo třeba při nedodržení omezené rychlosti na silnici plné výmolů automobil poškodí, nebude mít v naprosté většině případů nárok na proplacení škody.

Pozor! Padá kamení

Za uzavřené silnice nemůže jen voda. Například lidé z Vraného musí už přes půl roku při cestování do Prahy objíždět silnici u skal, kde hrozí pád kamení. S jejich sanací se mělo začít v červnu a oprava měla skončit na podzim. Stále se ale nezačalo.

Teď se termín otevření posouvá z podzimu na jaro 2014. "Firma je vybraná už od června, smlouva o dílo je podepsaná. Dodnes ale staveniště nikdo firmě nepředal," stěžuje si starostka Vraného Martina Filipová.

Kraj připravuje administrativu potřebnou k tomu, aby mohl začít čerpat státní dotaci. Navíc ještě není vybrán stavební dozor. "Přesný termín sanace sice nemohu určit, ale mělo by to být do konce srpna," tipoval termín hejtmanův náměstek Miloš Petera.

Zvláštní kapitolou jsou rozbité komunikace po zimě. "Mezi Hluboší a Pičínem na Příbramsku se na jaře jezdilo kvůli obrovským dírám krokem. Pak to zalepili asfaltem a nyní jsou tam i patnácticentimetrové díry opět," popsal řidič Miloslav Klán.

,