Skládka obyvatele sice obtěžuje, obci však přináší spoustu peněz. Ilustrační snímek

Skládka obyvatele sice obtěžuje, obci však přináší spoustu peněz. Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Skládka za vsí je požehnání, za desítky milionů se dá vydržet i zápach

  • 8
Středočeské obce, které mají za svými humny skládku, obtěžuje všudypřítomný zápach a občas i poletující papíry či igelitové sáčky. Na druhou stranu si právě díky ní přijdou na slušné peníze. Skládka jim totiž většinou platí tak dobře, že si svůj rozpočet mohou vylepšit až o 800 procent.

V září nastoupí čtyřicet dětí ve středočeské obci Úholičky do zbrusu nové mateřské školy. Radnici vyšla na osmnáct milionů korun a všechny peníze zaplatila z vlastní kasy. Může si to dovolit. K šestimilionovému rozpočtu jí totiž nedaleká skládka platí 30 až 40 milionů korun ročně navíc.

Na druhé straně je to daň za nepříjemný zápach nebo projíždějící nákladní auta. Další obce s počtem obyvatel přibližně do tisíce obyvatel si přivydělají pronájmem pozemků, na kterých stojí továrny, jiné zase profitují z větrných elektráren.

"Stavíme školku. Na dotace jsme nedosáhli. V jiných krajích, třeba na Moravě, kraj přispěje, tady ne. Rekonstruujeme obecní úřad, máme dětské hřiště, služby, stavíme stezky a podobně," říká místostarostka Úholiček Petra Studecká.

To, že je na tom obec finančně dobře, je znát hned při otevření jejích webových stánek. Jsou nápadité, lze se dočíst o obecní policii, kabelové televizi, místních novinách nebo je možné vyzkoušet interaktivní mapu a prohlédnout si panoramatické obrázky.

"Ze skládky máme peníze, ale některým lidem létají při větru drobné papírky na zahradu. Nadávají. Skládka je cítit dvě stě dní v roce. Přes obec jezdí nákladní auta. Je ale třeba přiznat, že jejich hlavní trasa vede přes Velké Přílepy," líčí místostarostka.

Připomněla, že obec, která leží kousek za Prahou, se kromě investic snaží také šetřit. Skládka se totiž naplní už v roce 2016. "Konec našich velkých příjmů se blíží. Je třeba myslet na zadní kolečka," dodala Petra Studecká. Její obec má 740 obyvatel.

Jediné, co nemáme, jsou hasiči

V Radimi na Kolínsku žije 1 170 lidí. Rozpočet má asi 76 až 80 milionů korun. Na nedalekou skládku se vozí 90 tisíc tun odpadu ročně.

"Peníze investujeme i šetříme. Chceme stavět mechanicko-biologickou úpravnu odpadů. V ní budeme třídit odpady a ty nevytříditelné budeme dávat na skládku. Oddělovat budeme papír, plasty, kovy a podobně," říká starosta Radimi Martin Sýkora.

Skládka je zabezpečená podle všech předpisů a leží asi 900 metrů od obce. "Lidi nějak výrazně neobtěžuje. Je na kopci a není na ni vidět. Ani projíždějící auta nám příliš nevadí," popisuje Sýkora.

V Radimi mají nový vodovod, kanalizaci, všechny inženýrské sítě, zámkovou dlažbu. Je tady mateřská i základní škola, kulturní dům, fotbalový stadion a nechybí ani koupaliště. "Funguje i svaz tělesně postižených a kromě jiného junáci. Paradoxně ale nemáme dobrovolné hasiče. Já jsem asi poslední," usmívá se Sýkora.

Zajímavá je místní Radimská karta. Když nemá občan vůči obci dluhy, dostane na ni řadu slev - například při vstupu na koupaliště nebo při koupi briket vyráběných obcí z takzvané čisté štěpky.

"Bohužel se stále srovnáváme s následky povodní. Škody jsme měli vyšší než padesát milionů korun. Zasáhly čtyřicet nově postavených domů," vypočítává Sýkora. Podotkl, že má jako starosta podnikající obce i více práce. "Není to jen sedět a razítkovat. Podnikáme," dodal.

Někde pomáhá i fotovoltaika

Když se spojí příjem z provozu skládky s příjmem z fotovoltaické elektrárny, je přírůstek do obecní pokladny ještě příjemnější. Obec Dubno nedaleko Příbrami má 283 obyvatel a na peníze navíc se mohou spolehnout od letošního roku.

"Skládka komunálního odpadu leží na našem území z třiceti procent," popisuje místostarosta Dubna Václav Chmelař. Obec plánuje mít z ní a z fotovoltaiky dohromady asi dva miliony korun ročně. "Celkový rozpočet, i s těmito penězi, by pak byl pět a půl milionu korun. Chystáme se kompletně opravit inženýrské sítě, silnice a chodníky," dodává místostarosta.