V některých městských částech už vědí, že jim budou chybět místa v prvních třídách

V některých městských částech už vědí, že jim budou chybět místa v prvních třídách | foto: Profimedia.cz

Nemáme dost míst pro prvňáky, hlásí některé pražské školy

  • 29
Až čtvrtina míst v základních školách bude chybět některým pražským částem. Na vině je babyboom a postupné přesouvání dětí z mateřských škol do základních. Už nyní jsou některé první stupně základních škol v Praze skoro plné a ve třídách je tolik dětí, až to zaráží dětské psychology.

Kdo se trápil, než sehnal místo v mateřské škole, toho v budoucnu možná čeká podobné martyrium. Například Základní škola Campanus v Praze 4 letos otevře neuvěřitelných sedm prvních tříd. Loni to přitom byly jen čtyři. "Je hodně dětí, také k nám dojíždějí žáci z okolních obcí a snad je o nás zájem i kvůli dobré pověsti," vysvětluje ředitelka Lenka Derková.

2 969

šestiletých dětí přibude v Praze mezi lety 2011 a 2017. Naplní 119 tříd.

 

Základní škola Mendelova na Jižním Městě zvyšuje počet prvních tříd ze tří na čtyři.

Ve Špitálské v Praze 9 otevřou místo dvou tři první třídy. "V nich bude dvacet šest až dvacet osm dětí," říká ředitelka Základní školy Špitálská Alena Nídlová. To je podle psychologů počet na hranici únosnosti.

"Naplňování tříd nad dvacet žáků je z psychologického hlediska zcela nevhodné, protože znemožňuje individuální výuku," varuje dětský psycholog Václav Mertin a dodává, že ve velkých třídách také přibývá konfliktů mezi dětmi. Uvědomují si to i ředitelé a učitelé, ale jinou možnost zkrátka kvůli nedostatku kapacit a peněz nemají.

V přeplněné třídě strádají žáci slabí a také ti nadaní

Vždyť jen navýšení počtu prvních tříd stálo letos Campanus půl milionu, které utratili za učebnice či lavice, a další peníze stály tácy nebo příbory pro školní jídelnu. "Vysoké počty dětí ve třídě doléhají převážně na slabé a nadané žáky, kteří vyžadují péči navíc, ale kantor na ně vždy nemusí mít čas," dodala Derková.

V Praze trpí každé osmé dítě poruchami učení a potřebuje speciální pozornost učitele.

Campanu i Mendelově se zatím daří držet počet prvňáků v jedné třídě pod pětadvaceti. Budoucnost však tak pozitivní nebude. Obě školy už nyní vědí, že příští rok rozhodně nemohou tolik prvních tříd otevřít.

"V příštím roce budeme mít maximálně dvě první třídy, kam přijmeme jen děti z naší spádové oblasti a pokusíme se umístit ještě sourozence našich žáků," varuje ředitelka školy v Mendelově ulici Martina Thumsová. Ředitelka Derková se chystá příští rok otevřít jen pět prvních tříd, kde bude více dětí - až ke třicítce.

V celé Praze roste počet šestiletých dětí dramaticky. Od roku 2011 do roku 2017 jich přibudou bezmála tři tisíce, což je 119 tříd.

S přílivem prvňáků se potýkají především městské části, kde se hodně staví a kde žijí mladé rodiny. Třeba Vysočany. "Podle studie, kterou jsme si nechali vypracovat na katedře demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, musíme do roku 2020 navýšit kapacity škol o 23 procent," popisuje problematickou situaci radní Prahy 9 Zuzana Kučerová.

Radnice má nyní dvě možnosti: Mohou přestavět odborné učebny, třeba chemie a fyziky, na běžné třídy - to by bylo poměrně levné, ale utrpěla by kvalita výuky těchto předmětů. Nebo se rozhodnou přistavět k některé ze škol nový pavilon, to je však drahé.

Magistrát zatím nemůže městským částem příliš pomoci. "V našich možnostech je v takových případech pouze a jenom navýšit mimořádné odměny učitelům prvních tříd. Tuto formu bonusu a jeho rozdělení mezi jednotlivé učitele ale už nemůžeme ovlivnit," uvedla radní Ludmila Štvánová.

Ve Středočeském kraji je situace obdobná. Letos přibylo v prvních třídách 800 dětí, celkové kapacity sice stačí, ale školy u nových satelitních městeček jsou často už nyní plné.