Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve školách vznikají solidární fondy. Dětem z nich platí výlety a kroužky

  • 12
Ve školách v hlavním městě vznikají solidární fondy, do kterých přispívají rodiče žáků. Peníze pak využívají děti, které chtějí chodit na kroužek nebo jet na výlet, ale jejich rodiny na to nemají peníze.

Radnice Prahy 7 letos začala vyzývat své mateřské a základní školy, aby zakládaly solidární fondy. „Chceme, aby všechny děti měly možnost účastnit se mimoškolních aktivit, i když na to jejich rodiče z nejrůznějších důvodů nemají,“ vysvětluje cíle iniciativy starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Fondy už fungují na několika školách a setkávají se s kladnými ohlasy. Patří mezi ně například Mateřská škola u Uranie, základní škola na Strossmayerově náměstí nebo mateřská a základní škola v Umělecké ulici v Praze 7.

Další sociální projekty v Praze

Teplé jídlo pro žáky

Finance ze speciálního obědového konta mohou od roku 2013 čerpat sociálně slabší rodiče, kteří nejsou schopni sami platit za školní jídelnu. Žádosti podávají u ředitelů mateřských a základních škol.

Obědy pro seniory

Rozjíždějící se projekt, který reaguje na vzrůstající počet lidí nad 65 let, kteří jsou v kritické finanční situaci. Restaurace vaří těm nejpotřebnějším obědy zdarma. Patří mezi ně například Lokál Nad Stromovkou nebo Peperoncino.

On-line výuka

Je určena především pro žáky a studenty, kterým jejich zdravotní stav nedovolí navštěvovat školu.

Poslední zmiňovaná dělá sbírky už přes osm let. Škola pak sociálně slabším rodinám hradí až padesát procent nákladů na výlety, školy v přírodě, kroužky a další.

„Rodiče, kteří chtějí, přispějí tři sta korun ročně. Třídní učitelky pak rodičům dětí, které si nemůžou nějakou aktivitu dovolit, pomohou s podáním žádosti. Zatím jsme všem vždy vyhověli,“ chválí si fungování fondu ředitel školy Bohumil Kettner.

Žádost potvrzuje nejen ředitel, ale i třídní učitel. „Pro mě je důležitý podpis učitelky pod žádostí, protože je to nejvíc kompetentní osoba, která své žáky a jejich rodiče zná,“ dodává Kettner.

Rodiče se tedy vyhnou nepříjemnému procesu, při kterém by museli dokládat potvrzení ze sociálního úřadu.

Škola má přes čtyři sta padesát žáků, z toho na kroužky přispívá patnácti z nich. „Zbývá ještě kolem osmdesáti tisíc. Není to ale jenom sociální fond. Z těchto peněz zpravidla dáváme vyrobit stužky deváťákům, kšiltovky prvňákům, trička a podobně,“ vysvětluje Kettner.

Solidaritou proti diskriminaci

Žadatelů o příspěvek by přitom podle odhadů mohlo být více. Řadě rodičů však brání stud, jak potvrzují sami učitelé.

„Rodičům je občas trapně, že oni jsou ti sociálně slabí, proto se třeba zdráhají o příspěvek požádat,“ potvrzuje Kettner. Jak ale dodávají odborníci, z hlediska psychiky to pro jejich děti může být velmi nevhodné rozhodnutí.

„Žáci ve třídě se srovnávají a je pro ně důležité, aby zapadli do dětského kolektivu,“ upozorňuje dětský psycholog z Psychoterapie Anděl Jan Kulhánek.

„Když nechodí na kroužky, tak je to výrazně vyčleňuje z kolektivu. Můžou se tím cítit poškození a méněcenní, případně dokonce sklidit posměch od spolužáků, což je samozřejmě frustrující,“ dodává.

Přitom návštěva zájmových aktivit už není výjimkou, spíše naopak. „Děti se téměř vytratily z ulic a potkávají se jen v rámci kroužků. Málokterý rodič pošle dítě hrát si do parku nebo na ulici. Kroužky využívají jako bezpečný způsob, kde si jejich děti můžou hrát, relaxovat a poznávat se s vrstevníky,“ dodává Kulhánek.

Že solidarita může mezi rodiči skutečně fungovat, potvrdila improvizovaná akce na začátku září. Díky sdílení výzvy na sociální síti se v Praze 7 podařilo vybrat desítky psacích potřeb, tašek, sešitů a učebnic.

„Jedna rodina neměla ještě dokončený proces žádosti o sociální dávky na školní potřeby. Žádost o pomoc jsme sdíleli na sociální síti. Zároveň jsme byli i připravení rodičům přispět z humanitárního fondu radnice. Nakonec se nám sešlo velké množství školních potřeb. Takže jsme vybavili nejen celou rodinu, ale mohli jsme pomoct i dalším dětem. Třeba těm, které se styděly za to, s jakou taškou chodí do školy,“ dodal starosta Prahy 7 Jan Čižinský.