Slonice Tonya | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Pražské sloní stádo se rozloučilo s Tonyou, její tělo půjde do muzea

  • 6
Smrt mladé slonice Tonyi v pražské zoologické zahradě zasáhla nejen ošetřovatele, ale především celou sloní skupinu, která se s ní ve středu loučila. Veterináři z ostatků odeberou vzorky tkání, které odešlou do laboratoří.

"Nechci to příliš rozebírat, ale všechny to hrozně sebralo. A samozřejmě nejvíc Tonyinu matku Donnu a vůbec celou skupinu," říká ředitel zahrady Miroslav Bobek a i z hlasu je dobře znát, že tenhle odchod poměrně citelně ovlivní celé vánoční svátky v zoo.

Aby se sloni se smrtí Tonyi lépe vyrovnali, nechali ošetřovatelé slony, ať se s ní v klidu rozloučí. Tak, jak by to udělali i ve volné přírodě.

"Pochopitelně museli zůstat odděleni mřížemi, aby se nedostali do přímého kontaktu s infikovaným tělem. Ale nechtěli jsme, aby jim Tonya jen tak zmizela z pavilonu," vypráví Bobek.

A instinkt slony skutečně přiměl, aby se s mladičkou samicí, kterou téměř najisto skolil virus sloního herpesu, rozloučili. 

Pak museli ošetřovatelé odebrat vzorky tkání, které veterinář Roman Vodička odeslal do laboratoří v Praze, Berlíně a Rotterdamu.

"Výsledky určitě nebudou hned, musíme být trpěliví," připravuje ředitel Bobek všechny na to, že speciální analýza bude trvat spíš týdny než dny.

Za nějaký čas pak tělo Tonyi zamíří do Národního muzea, které je může využít ve svých sbírkách.

Chránit slony před herpesovou virózou moc nejde

Odborníci i vedení zoo teď vymýšlejí strategii, jak ochránit ostatní slony. Moc toho přitom udělat nemohou. Virus totiž koluje v krvi mnoha slonů, většině z nich po celý život neublíží. Nejvíc ohroženi jsou mladí sloni do sedmi let - tedy například malá Sita.

"Jenže nemá cenu hledat v krvi protilátky. V těle virus může být a nemoc nepropukne. A dávat Sitě léky preventivně? Úplný nesmysl," hrozí se Bobek, že by měli chovatelé mládě oddělit, uspat a pak mu do těla vpravit pravidelně obrovskou dávku antivirotik.

"Po konzultaci s veterináři víme, že by to způsobilo víc škody," připomíná ředitel zahrady, že podobné léky jsou velmi agresivní. Navíc jejich účinek je nevyzpytatelný a poměrně malý. Prostě tudy cesta opravdu nevede.

"Musíme věřit, že to zvládneme. Slonů v zoologických zahradách už na herpes uhynulo několik - třeba v Curychu, Berlíně, Chesteru nebo Houstonu. Naštěstí se ale nákaza nešířila dál a v naprosté většině případů uhynul jediný slon," věří Miroslav Bobek.

Protože sloní herpes je onemocnění specifické, nemohou se od zvířat v žádném případě nakazit ani ošetřovatelé, ani návštěvníci pavilonu. "Proto je expozice dál přístupná veřejnosti," ubezpečuje Bobek.

9. května 2012