Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pražský magistrát chystá velké slučování středních škol. Tři zaniknou

  • 2
Tři střední pražské školy mají zaniknout kvůli slučování. Jejich jména magistrát tají, mluví se ale o škole zeměměřičů. Podle analýzy, ze které město vychází, je slučování škol s „identickými a souvisejícími obory“ nezbytné.

Město od září chystá slučování šesti středních škol, kam chodí stovky dětí. I když Praha slibuje, že studijní obory se rušit nebudou, zaniknout mají tři školy. „Všichni dostudují a budou zachované třídní kolektivy,“ slibuje ředitelka odboru školství Lenka Němcová.

Obdobné kroky přitom veřejnost vždy vnímala velmi citlivě. Když se Praha v roce 2011 chystala slučovat několik středních škol, zastupitelé hlavního města, kteří měli věc posvětit, nakonec ustoupili nátlaku rodičů a žáků.

Praha zatím tají jména škol, kterých by se slučování mělo dotknout. Oficiálně magistrát zatím potvrdil, že výsledkem sloučení zmiňované šestice škol mají být tři nové instituce. Radní Irena Ropková (ČSSD) upřesnila, že ve dvou případech budou muset studenti a učitelé jezdit do jiné části Prahy.

„Dopravní dostupnost mezi těmito školami je dobrá. Navíc do jedné z nich chodí hodně středočeských dětí. Pro ně bude nové místo dostupnější,“ řekla bez dalších podrobností.

Skončit má škola zeměměřičů

Město vychází z rozsáhlé analýzy, která tento postup doporučuje. Podle ní je slučování škol s „identickými a souvisejícími obory“ nezbytné. „Bude tím zabezpečena možnost lepšího technického vybavení a výuka bude probíhat v moderně vybavených učebnách, laboratořích a dílnách,“ vysvětluje dokument.

MF DNES se podařilo zjistit, že v hledáčku jakési ekonomické „nelibosti“ se ocitla Střední průmyslová škola zeměměřická v Praze 9.

Instituce, jež vznikla v září roku 1951 a letos slaví 65. výročí, má jen čtyři třídy a přitom sídlí v rozlehlé několikapatrové budově, kam by se škola i s celým aparátem vešla několikrát. Magistrát proto logicky argumentuje nevalným výsledkem srovnání „cena provozu versus počet žáků“. Budovu s kapacitou skoro 400 dětí nyní navštěvuje 167 studentů, část z nich však studuje dálkově.

„Nedělat žádné úspory znamená rezignovat na hospodaření a nikoho nenaštvat,“ vysvětluje kroky magistrátu předseda výboru pro vzdělávání Patrik Nacher (ANO).

Podle neoficiálních zpráv se má škola stěhovat do útrob Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára v Nuslích. Cesta autobusem z Hrdlořez do Nuslí přitom trvá zhruba 40 minut.

„V pondělí nám volali z magistrátu, že máme svolat rodiče, kde jim to patrně bude oznámeno. Jsme naštvaní. Zruší celou školu, která má letos slavit výročí,“ stýská si zástupkyně ředitelky Hana Lebedová. Ještě víc ji však trápí, že jsou poslední školou s touto specializací v Česku.

„Jinde, kde je obor přidružený k jinému, nebývá výuka tak kvalitní. Je to rodinné stříbro, které je potřeba zachovat,“ kritizuje plán města bývalá radní pro školství Ludmila Štvánová (TOP 09).

Kdyby byla radní, takový krok by prý nepodnikla. Mimo jiné i kvůli tomu, že počet žáků středních škol začíná růst, takže se budovy pomalu zaplňují. Třeba stavební průmyslovka v Nuslích letos nabrala studenty do šesti prvních ročníků – dříve přitom otevírala jen tři nebo čtyři třídy.

Rodinné stříbro versus peníze

„Pokud však máme platit několik milionů ročně za prázdný dům, tak si myslím, že rodinné stříbro musí jít stranou,“ oponuje radní Ropková a dodává, že budovy město chce využívat a nabídnout.

„A to výlučně pro školské účely, ideálně pro základní či střední školu,“ upřesnila. Na rozdíl do Štvánové věří, že se díky sloučení naopak podaří obor zeměměřičů rozšířit. „Obor potřebný je a je třeba na něj nahnat více dětí,“ připojila ještě radní.

„Jednají s námi direktivně, neptají se, jak by nám mohli pomoci. Prostě nás staví před hotovou věc,“ dodala zástupkyně.

Možnou podporu přitom vidí jednoznačně: škola si dovede představit, že vyklidí třeba spodní patro či patra a uvolní je pro žáky základních škol. Těch má ostatně Praha 9 tolik, že pro ně musí stavět nové prostory za desítky milionů.

Poloha sídla zeměměřičů však podle školského odboru městské části není ideální pro dojíždění malých dětí kvůli dostupnosti. Ani přesto, že škola stojí na hezkém pozemku uprostřed zeleně, byť vedle frekventované silnice.

Návrh, se kterým se rodiče v těchto dnech seznámí, ještě bude schvalovat rada a posléze zastupitelstvo.