Slůně Sita vládne v pražské zoo, dovádí a ostatní provokuje

  • 11
Nejmladší člen sloního stáda si podmanil nejen návštěvníky zoo, ale i všechny obyvatele Údolí slonů pražské zoo. Samička Sita si ve skupině užívá výjimečné postavení mláďat, která jsou respektovaná celým stádem. Zastiňuje dokonce i samce Mekonga.

Dovádění, hašteření a troubení chobotů charakterizují velmi živou atmosféru Údolí slonů v pražské zoo. Ale nebylo tomu tak vždy. Ještě před rokem a půl chovala zoo jen dvě slonice Gulab a Shanti a jediného samce Mekonga. Dnes je osm pražských slonů největším sloním stádem v Česku.

Obyvatelé Údolí slonů

Gulab (54) a Shanti (37)

  • Samice přivezené z Indie už v letech 1966 a 1977 jsou nejstaršími členy stáda.

Mekong (31)

  • Samec dovezen do Prahy v roce 2009 z Lipska, od srpna 2013 mezi samicemi.

Donna (26) a dcera Tonya (4)

  • V pražské zoo od roku 2012, dovezené z Rotterdamu.

Tamara (8) a Janita (9)

  • Dovezené ze Šrí Lanky v březnu letošního roku.

Sita

  • Mládě Donny narozené v únoru 2013, první slůně narozené v pražské zoo.

Zdroj: Zoo Praha

Mekong přijel do Prahy z lipské zoo a připojil se k samicím do Údolí slonů až letos v srpnu. Vzbudil tím pořádný rozruch. Od minulého roku přibyly do výběhu celkem čtyři slonice - Donna a Tonya z Rotterdamu a Tamara s Janitou ze Šrí Lanky. Letos v únoru navíc Donna porodila úplně první slůně pražské zoo Situ.

Největší pozornost na sebe strhávala samice Shanti, se kterou chovatelé zažili těžké chvíle. Útočila na nově příchozí slony a ve skupině působila velké problémy. Příčinou její agrese vůči ostatním slonům je především její brzký převoz z indické domoviny do prostředí rušné zoo. Nedokázala se tak naučit správnému sociálnímu chování.

Slonice Sita prosazuje matriarchát

Situace se nakonec uklidnila, a tak neklidná samice toleruje i desetiměsíční Situ. Ta si užívá výsostného postavení mezi všemi členy stáda.

"Sloni jako sociální zvířata se vyznačují pevnou hierarchií, kterou narušuje výjimečné postavení mláďat, která jsou respektovaná celým stádem," dodává kurátor savců Pavel Brandl.

Malé slůně často provokuje ostatní k různým hrátkám, avšak nejvíce se vydovádí se svou starší sestrou Tonyou. Dominantní postavení Sity zastiňuje samce Mekonga, který má však v budoucím vývoji ve stádu zásadní roli. Ten je po většinu roku chován odděleně, což odpovídá životu v přírodě.

Přestože během zmíněného roku a půl prožívali pražští sloni nějaké změny neustále, nic podobného je podle Brandla v následujícím roce nečeká.

Další mláďata by podle něj mohli návštěvníci pražské zoo spatřit nejdříve za dva až tři roky. "V plánu jsou i další jednání o potenciálních přírůstcích ze Šrí Lanky, ale i to je záležitostí více let," uzavírá Brandl.

Největší areál pražské zoo: Údolí slonů

Dnešní Údolí slonů získalo svou podobu v průběhu tří let. Pavilon pro slony slavnostně otevírali letos v březnu společně s novým obydlím pro hrochy. Výstavba sloního výběhu byla nejdražším a největším projektem v rámci pražské zoo.

Venkovní výběhy se rozkládají na ploše větší než osm tisíc čtverečních metrů. Sloni si zde mohou užívat vybavení jako například drbadla, bazénky či pískoviště. Původní pavilon bylo třeba nahradit mimo jiné i kvůli škodám způsobeným ničivou povodní.

Jak se podívat za slony

Údolí slonů i celou zoo lze navštívit po celý rok. Od listopadu do února je však otevírací doba zkrácená pouze na čas od 9:00 do 16:00.

Sloní honičky a vývoj vztahů mezi členy stáda lze sledovat i prostřednictvím on-line kamer na www.tn.cz/udolislonu.

Přes on-line kamery lze sledovat i další zvířata, například žirafy nebo tučňáky.