Mezi časté cíle japonských turistů patří také rodný byt Bedřicha Smetany v...

Mezi časté cíle japonských turistů patří také rodný byt Bedřicha Smetany v Litomyšli. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Smetanovy Jabkenice hojně navštěvují Japonci. Rozumí jeho hudbě

  • 2
Desítky japonských turistů každý rok navštíví obec Jabkenice na Mladoboleslavsku. Jejich zájem se soustředí na skladatele Bedřicha Smetanu, který ve vsi prožil několik let. Japonci jsou velcí milovníci hudby a Smetana patří mezi jejich nejoblíbenější tuzemské autory.

Cestou z Mladé Boleslavi do Nymburka narazíte na nenápadnou odbočku. Vede do Jabkenic. Poblíž tamní obory je nenápadný domek. Žil v něm Bedřich Smetana.

Ročně tam zamíří kolem tří tisíc lidí, část z nich tvoří zahraniční turisté. Hlavně Japonci.

V Památníku Bedřicha Smetany se už byl podívat i Takashi Nakao. Přestože sám není hudebník, skladatel patří mezi jeho oblíbence. Letos se dokonce vydal na kole na cestu po památkách, které skladatele připomínají. Přijel do Jabkenic a pak pokračoval s několika zastávkami do Litomyšle, kde se Smetana narodil.

"Návštěva vašeho muzea byla krásná a působivá. Velmi pěkný byl také výklad. Doufám, že se jednou opět setkáme," napsal Takashi Nakao e-mail do muzea.

"Japonci jsou velkými milovníky hudby," vysvětluje Lukáš Nedvěd, který v Památníku Bedřicha Smetany turisty provází. A má co ukazovat. V bývalé myslivně, kde Smetana trávil poslední roky svého života, mají mnoho originálních předmětů, které používal. Dokonce i klavír, na který hrál. Návštěvníci si mohou prohlédnout i to, jak vypadala jeho pracovna a jeho pracovní stůl.

"Muzeum slouží od roku 1937, kdy byla otevřena první expozice," připomněl Nedvěd. V letošním roce muzeum slaví deset let od doby, co bylo znovu otevřeno po rekonstrukci. Smetana do Jabkenic přišel už jako hluchý a odtud byl poté, co zešílel, převezen do ústavu pro choromyslné, kde zemřel.

Jabkenické muzeum není jediným místem v kraji, kam s oblibou jezdí japonští turisté. Takashi Nakao například vloni navštívil soutok Labe a Vltavy v Mělníku a odtamtud jel na kole proti proudu až k pramenu Vltavy na Šumavu. Mezi jejich oblíbená místa v kraji patří i Kutná Hora, Terezín, Karlštejn či Konopiště.

Žádné dotyky a levné pivo

Japonští turisté jsou trochu jiní než ti evropští. Je to dáno odlišnou kulturou. Podle odborníků na japonskou kulturu například Japonci nemají rádi fyzický kontakt, vřelého objetí na přivítanou se od nich pravděpodobně nedočkáte.

Michala Škrábová, lektorka obchodní etikety s Japonci, má mezi Japonci i přátele a jejich kulturu měla možnost poznat. Podle ní japonští turisté nejčastěji cestují s cestovní kanceláří ve větších skupinách a rádi navštěvují turistická místa doporučená japonskými cestovními příručkami.

"Jsou velmi zvídaví a s velkou vervou vyhledávají tradiční jídla a nápoje země, kterou navštíví. V Česku je nejčastěji zaujme pivo, které je v Japonsku velmi drahé," doplnila Škrábová.