Odhalení sochy legionáře v centru Mladé Boleslavi

Odhalení sochy legionáře v centru Mladé Boleslavi | foto: Pavel Svačina, 5plus2.cz

Připomíná skřeta, usilují lidé o odklizení sochy legionáře v Boleslavi

  • 26
Nedůstojný kýč, skřet s delšíma rukama než nohama. Velkou porci kritiky už schytala socha legionáře za milion korun umístěná v centru Mladé Boleslavi. Odpůrci už dokonce založili petici a žádají město, aby sochu odstranilo. To podobné řešení odmítá.

Silná bouřka a doslova průtrž mračen při slavnostním křtu jako by naznačovaly, že nová socha legionáře v centru Mladé Boleslavi nebude mít snadný „život“. Řadě lidí se totiž vůbec nelíbí.

Odpůrci nového pomníku obětem války v Mladé Boleslavi nešetří kritikou: „Jak může někdo přetvořit tak energický monument vojáka, co jde na smrt, na zahrádkáře s kloboukem?“ vzkazují v internetové diskusi.

Sochy mají těžký život

Sochy ve středočeských městech jsou často terčem vandalů a recesistů. Například podobizně Antonína Zápotockého v Zákolanech v roce 2012 studenti natřeli sako na červeno a boty na bílo. „Dnes už je socha v pořádku,“ říká starostka Lucie Wittlichová. V Příbrami v té době zase někdo označil velkou kouli na kašně na náměstí cedulí, že připomíná starostu ve vaně.

Socha, kterou nechalo město usadit do nově zrekonstruovaného parku na Komenského náměstí, vzbuzuje emoce, rozděluje veřejnost a do sporu se kvůli tomu dostali i sami sochaři.

„Něco takového jsem ještě neviděl. Je to amatérismus největšího kalibru. To není socha vojáka, ale skřeta a měla by být ihned odstraněna,“ nejde pro ostřejší slovo daleko Jiří Středa, předseda Rady sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska.

Podle něho má pomník anatomické i kompoziční nedostatky. „Tak například má ruce delší než nohy. I amatér by se za takovou hrůzu musel stydět, natož pak akademický sochař,“ řekl Středa MF DNES.

Autor pomníku, akademický sochař Michal Moravec, kritiku jednoznačně odmítá. Vycházel prý z konceptu z roku 1924, který mu předložili zástupci legionářů i města a podle něhož se měl řídit.

„Kdybych dělal zcela novou sochu podle svého uvážení, vypadala by jinak,“ říká Moravec. „Kritizují to lidé, kteří u přípravy této sochy nebyli. Myslím, že jde o zdařilé dílo s odpovídajícími parametry,“ podotýká Moravec a dodává: „Že je to kýč? To vůbec nikdo nemůže říkat, to je naprostý nesmysl.“ Odmítá i názor, že tvorbu sochy svěřil nějakému studentovi, dělal ji podle svých slov sám.

Petice na internetu má 230 podpisů

Proti soše se ozvala také mladoboleslavská veřejnost. Občanské sdružení Krajíř, které ve městě brojí proti kýčům, založilo internetovou petici, která zatím posbírala na 230 podpisů.

„Vyzýváme představitele magistrátu, aby toto ostudné, diletantské a padlých hrdinů nedůstojné dílo nechali odstranit a bylo vypsáno řádné výběrové řízení na důstojný pomník legionářů v Mladé Boleslavi,“ uvádí sdružení Krajíř v petici.

Pod peticí se na internetu množí negativní komentáře: „Pomník je disproporční a z nevhodně zvoleného materiálu, dokonce po krátké době zrůžověl! Je jen nepochopenou a urážlivou kopií originálu,“ napsala třeba Edita Mauermannová.

Kritici požadují jmenování komise pro vybudování nového pomníku, ve které budou zastoupeni odborníci, sochaři a architekti. Město se má podle nich napříště řídit vyjádřením Národního památkového ústavu a nejednat ve spěchu jen podle nejnižší nabídnuté ceny.

Milionová socha zůstane

Město však sochu, která přišla na milion korun, odstranit rozhodně nehodlá. „Dosud nám nebyla fyzicky žádná petice doručena a ani během tvorby vznik a podobu díla nikdo nekritizoval. To, že s tím někdo přijde až teď, je poněkud pozdě,“ říká mluvčí města Hana Koišová. „Sochu určitě odstraňovat nebudeme,“ dodává Koišová.

Podle ní město na dodavatele provedlo řádné poptávkové řízení. Hlavními kritérii byla odbornost, cena a reference.

Vybraný architekt Moravec má za sebou řadu zdařilých děl, v Mladé Boleslavi například sousoší zakladatelů automobilky Škoda Václavů Laurina a Klementa, které stojí u muzea automobilů.