Historička Sara Ayersová mapuje vznik sochy Winstona Churchilla, která stojí na

Historička Sara Ayersová mapuje vznik sochy Winstona Churchilla, která stojí na pražském Žižkově. | foto: Petr Topič, MAFRA

Chystaná socha Churchilla pro Žižkov byla podle historičky lidštější

  • 0
Už třináct let stojí v Praze na Žižkově socha Winstona Churchilla, kopie stejného londýnského díla. Na Churchillově náměstí měla však stát původně socha nová, originální - a nikoli pouhá kopie. Sochař ovšem během jejího vytváření náhle zemřel, stačil udělat jen hlavu. Její příběh zaujal britskou historičku Saru Ayersovou.

Shrbený Winston Churchill v dlouhém kabátě se opírá o hůl. Tři a půl metru vysoké dílo britského sochaře Ivora Robertse Jonese od roku 1999 dominuje prostoru před Vysokou školou ekonomickou na Žižkově. Je to kopie autorovy plastiky z Parlamentního náměstí v Londýně, kde stojí Churchill od roku 1973. Stejná socha stojí i v Oslu a v New Orleansu.

Že měla v Praze stát původně jiná plastika, se moc neví. Roberts-Jones, sám velký obdivovatel Prahy a jejího umění, navrhl pro Žižkov sochu úplně novou. Jenže v roce 1996 v 83 letech zemřel a z nového díla zůstal jen hliněný model státníkovy hlavy, jehož odlitek nyní přechovává žižkovská radnice ve své budově.

Originál hlavy Winstona Churchilla od Ivor Roberts-Jonese je na radnici Prahy 3.

"Je monumentální. Přitom působí intimněji než klasická socha Churchilla, tak jak ji známe z Londýna," říká k odlitku britská historička Sara Ayresová z Kingstonské univerzity. Do Prahy ji přivedla práce při mapování Robertsova díla, ale i touha srovnávat. Výsledek ji překvapil.

"Ta hlava není symbolem vítěze světové války. Je lidštější, jako by více přemýšlela," všimla si čtyřicetiletá historička rozdílu mezi sochou, již autor tvořil v tvůrčí pohodě, a nedokončenou prací ze sklonku života.

To potvrzuje i Milan Jakobec, v 90. letech rada na zastupitelství v Londýně, který tehdy vyřizoval administrativní náležitosti kolem výroby sochy pro Prahu. "Londýnská socha původně nebyla příliš dobře přijata. Prý že se Churchill tváří jako Mussolini," vzpomíná Jakobec.

Podle něj se sochař Roberts v dalších letech snažil o státníkovu rehabilitaci. "Říkal, že Churchilla dovede líp. V případě hlavy na žižkovské radnici se mu to povedlo," říká Jakobec.

Pro Ayresovou jsou nedokončená socha Churchilla a pomník na Žižkově posledními kapitolami její knižní prvotiny o Robertsově díle. "Britové budou, myslím, překvapeni, že stejná socha, jako je u nich, stojí také v Praze. Oni s kopiemi výrazně šetří," vysvětluje kunsthistorička.

Churchill málem nestihl v Praze Thatcherovou

Churchill stojí na Žižkově od 17. listopadu 1999, kdy sochu odhalili tehdejší předseda Sněmovny Václav Klaus a bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová.

Projekt v hodnotě 3 milionů korun z jedné třetiny financovala Komerční banka, zbytek sehnala nadace založená na popud Prahy 3.

Nejprve měla být socha skutečně kopií té londýnské, ale Roberts se rozhodl, že vytvoří novou. Původní projekt Praha oprášila po jeho smrti.

Sochu z bronzu odlili v londýnské firmě M. S. Meridian Foundry. "Když pro ni přijel náš kamion, ještě nebyla hotová. Kluci na ni čekali týden," vzpomíná tehdejší starosta Prahy 3 Tomáš Mikeska. Odhalení za přítomnosti baronky Thatcherové se proto stihlo jen taktak.

"Plánovali jsme to do termínu její návštěvy Prahy. Vždyť tu už byla při přejmenování náměstí i položení základního kamene. Jsem rád, že i tohle vyšlo," dodal Mikeska.