Kamínky má při sypání chodníků nahradit i letos sůl. Pejskaři jsou ale proti, sůl ničí tlapky psům. (Ilustrační snímek)

Kamínky má při sypání chodníků nahradit i letos sůl. Pejskaři jsou ale proti, sůl ničí tlapky psům. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Pražané protestují proti solení chodníků, magistrátu předali petici

  • 4
Zastupitelé hlavního města se budou muset zabývat zimním solením chodníků. Na magistrát totiž dorazila petice, která protestuje proti lednovému rozhodnutí radních znovu solit chodníky. Sůl ničí tlapky psům, lidem zase boty a podle odborníků ohrožuje i rostliny.

"Poslední dvě zimy byly vzhledem k vývoji počasí na úklid chodníků náročné a přibylo i úrazů. Kvůli zajištění schůdnosti se pak snesla na magistrát řada stížností od obyvatel i návštěvníků Prahy," odůvodnil letos v lednu magistrát, proč začal znovu solit chodníky.

Nyní ale bude muset možná své rozhodnutí změnit. Představitelky Nadace na ochranu zvířat předali primátoru Bohuslavu Svobodovi prostřednictvím magistrátní podatelny petici s více než tisícovkou podpisů lidí, kteří se solením chodníků nesouhlasí. Tento počet stačí na to, aby se problémem museli zastupitelé zabývat na svém jednání.

"Město problém musí ze zákona projednat na zastupitelstvu do šedesáti dnů, tedy nejpozději 21. ledna příštího roku," uvedl zastupitel Prahy 4 Petr Štěpánek ze strany zelených, která se na organizaci petice spolupodílela.

Pražské zastupitelstvo bude jednat 29. listopadu a 13. prosince. Kdy bude petice na program jednání zařazena, zatím není jasné.

Podle autorů petice sůl poškozuje nejen tlapky psů, ale škodí volně žijícím živočichům, poškozuje zeleň, půdu a spodní vody.

"Nesouhlasíme s nově zavedenou možností chemického posypu. Jsme přesvědčeni, že je možné udržovat bezpečný povrch pro pohyb chodců i bez ohrožování zdraví a životů zvířat a výrazného poškozování životního prostředí," uvedla Pavlína Krejčíková z Nadace na ochranu zvířat.

Už letos v lednu se ozvala I Česká společnost ornitologická. "Ptáci mají v zimě pouze omezený přístup k vodě, kterou posypová sůl kontaminuje. Sůl je jedem, který při náhodném pozření může být pro drobné ptáky smrtelný," uvedl tehdy ředitel společnosti Zdeněk Vermouzek.