Soud Gruzínce Avtandila Haase za vraždu poslal na jedenáct a půl roku za mříže...

Soud Gruzínce Avtandila Haase za vraždu poslal na jedenáct a půl roku za mříže (19.10.2016) | foto: Jan Bohata, MF DNES

Mafiánská poprava, popsal soud vraždu Ukrajince a potvrdil 11,5 roku vězení

  • 7
Výstřel z pistole před více než deseti lety v baru v Dolních Břežanech západně od Prahy smrtelně zranil mladého Ukrajince. Kauzu ve středu uzavřel senát Vrchního soudu v Praze. Za vraždu poslal Gruzínce Avtandila Haase na 11 a půl roku za mříže.

„Máme prokázáno, že tím, kdo poškozeného usmrtil, byl obžalovaný. Spíše se jednalo o jakousi mafiánskou popravu. Trest je z tohoto pohledu ještě mírný, poškozený byl střelen zezadu do hlavy, aby pachatel vyloučil jeho přežití,“ zdůvodnil verdikt soudce Jiří Lněnička.

V kauze letos v dubnu rozhodl v prvním stupni Krajský soud v Praze. Už ten Kavkazana poslal za vraždu na jedenáct a půl roku do vězení a rozhodl o jeho vyhoštění z Česka na neurčito a o náhradě škody. Verdikt však obhajoba hned napadla.

„Rozsudek je v rozporu s důkazy. Argumenty soudu prvního stupně jsou chybné,“ zdůraznil ve středu obhájce Jaroslav Ortman. Domáhal se, aby jeho klienta vrchní soud zprostil viny, anebo nařídil nový proces u soudu první instance. „Nebylo prokázáno, že střílel můj klient,“ uvedl Ortman.

Druhý Haasův obhájce zdůraznil nejen problémy se svědeckými výpověďmi z místa činu, ale soudu poskytl i obsáhlý exkurz do policejního zákulisí a popisoval rivalitu mezi středočeskou kriminálkou a republikovým Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. I to podle něj mohlo mít vliv na nesprávné Haasovo obvinění.

„Výrok o vině a trestu považujeme za odpovídající. O důkazech nemohou být pochybnosti,“ zdůraznila naopak ve středu státní zástupkyně. Požadovala, aby senát vrchního soudu trest za vraždu pro Haase potvrdil.

„S obětí jsem v žádném konfliktu nebyl, jen jsme spolu hovořili o byznys plánech. Normálně jsem se rozloučil a z baru odešel. Žádám, abych byl osvobozen, trestného činu jsem se nedopustil,“ kategoricky popřel vinu v posledním vystoupení před soudem Haas.

Po střelbě odjel do Gruzie

Osudný výstřel v baru v Dolních Břežanech padl po půlnoci 4. února 2006. V lokále tehdy popíjela skupina Ukrajinců, Gruzínců a Arménů. Mezi cizinci se nacházel také Ukrajinec Roman M. Haas s ním podle žaloby nejprve diskutoval.

Debata skončila výstřelem z automatické pistole ráže 7,65, zřejmě s tlumičem. Haas podle obvinění zasáhl rivala do hlavy a poté z místa činu zmizel. Těžce zraněného Ukrajince záchranáři transportovali do motolské nemocnice, tam však muž vážnému zranění mozku záhy podlehl.

Motiv střelby není úplně jasný, mohlo jít jen o uraženou ješitnost. Podle obžaloby vraždě mohl předcházet i starší spor mezi cizinci. Vyšetřovatelé a poté též soud vyslechli řadu svědků a znalců, experti analyzovali i záběry z bezpečnostních kamer v lokále. Obhajoba však zdůraznila, že samotný výstřel na ní není vidět.

Gruzínec po střelbě odjel do své rodné země, poté probíhalo složité vyšetřování a žádosti o jeho vydání před českou justici. V Gruzii byl i na krátko zatčen, vzápětí propuštěn a stíhání proti němu tamní justice zastavila. Ve vazbě v Česku se ocitl až před téměř dvěma lety.

Cizinec nepopíral, že do Dolních Břežan v únoru 2006 jel. „Byl jsem v baru, ale kvůli obchodu s gruzínským vínem, ne na někoho střílet,“ popíral podíl na vraždě od počátku Haas. V Praze žil od poloviny 90. let a živil se zde byznysem.

Za vraždu mu podle trestního zákona platného v roce 2006 hrozilo 10 až 15 let za mřížemi. Verdikt vrchního soudu je pravomocný. Lze proti němu podat jen mimořádný opravný prostředek, tedy dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v Brně.